Jak zostać Ratownikiem Medycznym w Wielkiej Brytanii

System brytyjski jest zupełnie inny niż polski. Przyznam się , że kiedy jeszcze kilka lat temu szukałem informacji o tym systemie i jak w nim zacząć pracę nie znalazłem wiele wyczerpujących informacji. Wiele osób szuka informacji w jaki sposób rozpocząć swoją ratowniczą karierę w Zjednoczonym Królestwie. Postaram się przybliżyć ten temat w tym poście. Tytuł zawodowy Paramedic na terenie UK jest zastrzeżony tylko i wyłącznie dla osób posiadających rejestracje w HCPC. Bez niej nie możesz wykonywać zawodu Paramedyka ani przedstawiać się jako Paramedyk

Rejestracja w HCPC

W Wielkiej Brytanii aby rozpocząć pracę jako paramedic niezbędna jest rejestracja w The Health and Care Professions Council w skrocie HCPC. Jest to organizacja która zajmuje się nadzorem nad wieloma zawodami medycznymi. Jej zadaniem jest między innymi formułowanie programu kształcenia przyszłych ratowników , nadzór nad rozwojem zawodowym, prowadzenie statystyk oraz współdziałanie z jednostkami pogotowia oraz innymi organizacjami w celu rozwoju zawodu. Z jednej strony jest to organizacja która ma bronić zawody medyczne ,jednak z drugiej strony ma ona dbać o jakość tego zawodu i w szczególnych przypadkach odebrać rejestrację na czas określony lub stały.

Jeden z wydziałów HCPC zajmuje się właśnie uznawaniem uprawnień paramedyka osób które pracowały w bliźniaczym zawodzie w innym kraju.
Polscy ratownicy medyczni są jedną z największych grup ratowników pochodzących z zagranicy i pracujących w zawodzie Paramedic.
Pierwszym krokiem do rozpoczęcia procesu rejestracji jest pobranie aplikacji ze strony https://www.hcpc-uk.org/registration/getting-on-the-register/international-applications/ oraz wypełnienie jej krok po kroku.
W obecnej chwili HCPC nie wymaga zdania żadnego egzaminu językowego, a najważniejszą częścią aplikacji jest potwierdzenie edukacji oraz swojej kariery zawodowej.
Kiedy już uporamy się z całą biurokracją, zbierzemy wszystkie dokumenty. Formularz należy przesłać do HCPC wraz z opłatą za wdrożenie procesu rejestracyjnego. W zależności od oceny złożonej aplikacji HCPC może przyznać rejestrację , poprosić o przedstawienie dodatkowych dokumentów lub poprosić o uzupełnienie wymaganych kwalifikacji.
HCPC w swojej aplikacji próbuje ocenić nie tylko twoją wiedzę , doświadczenie i wykształcenie.
Część Aplikacji stara się wysondować jakim jesteś człowiekiem co w kulturze brytyjskiej jest dość ważną rzeczą. Dlatego ważne jest przygotowanie tak zwanych referencji personalnych od osoby która można nazwać osoba zaufania publicznego. Według brytyjskiej kultury może to być osoba zarejestrowana jako osoba świadcząca profesjonalny zawód – ratownik , pielęgniarka , lekarz, nauczyciel. Osoba będąca przewodnikiem duchowym np ksiądz , pop , imam lub osoba reprezentująca prawo – policjant , bankier, prawnik, sędzia.
Znam wiele przypadków kiedy osoby starające się o rejestrację w HCPC utknęły w jakimś martwym punkcie. Zdarza się to z różnych powodów , czasami szkoła po latach została zlikwidowana , lub nie chce wystawić referencji. Mogą się pojawić problemy z pracodawcą który nie będzie czół się w obowiązku wystawienia referencji lub okres przerwy w wykonywaniu zawodu był za długi. W takim przypadku przyda się fachowa pomoc.
Jeden z naszych polskich kolegów który na co dzień pracuje jako paramedic w sąsiednim pogotowiu widząc ogrom problemów jakie mają koledzy podczas rejestracji z HCPC postanowił założyć kilka lat temu profesjonalną firmę która pomaga w przebrnięciu przez rejestracje HCPC.
Muszę się przyznać , że sam korzystałem z pomocy Mateusza i mogę go szczerze polecić. Sam miałem kilka problemów z rejestracja i gdyby nie Mateusz zajęła by mi ona zamiast niecałych trzech miesięcy przynajmniej kilkanaście. Podobnie może się wypowiedzieć o jego pomocy wielu moich kolegów pracujących w całej Wielkiej Brytanii. Jeżeli ktoś jest zainteresowany tą formą pomocy zapraszam do odwiedzenia strony Mateusza https://www.rejestracjahcpc.com/

Mam rejestrację i co dalej ?

Otrzymaliśmy już rejestracje w HCPC. Dumnie możemy chwalić się wszystkim w UK , że jesteśmy rejestrowanym Paramedykiem. Teraz najwyższy czas rozglądnąć się za praca. Większość prywatnych i państwowych firm pogotowia posiada na swojej stronie zakładkę w której informuje o naborze na stanowisko pracy jako Paramedic. Oferty pracy można również znaleźć na stronie www.jobs.nhs.uk .

Proces rekrutacji w wielu przypadkach jest żmudny i długotrwały , niczym nie przypominający standardowego procesu zatrudnienia w Polsce. Proces ten czasami mierzy się w tygodniach, zdecydowanie częściej w miesiącach. Najczęściej pracodawca wymaga by osoba starająca się o prace jako Paramedic posiadała minimum prawo jazdy kategorii C1 ( prowadzenie pojazdów o masie do 7.5 tony).
Cześć pracodawców wymaga również ukończenia kursu blue light course który uprawnia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych. Większość pracodawców gwarantuje jednak po rozpoczęciu pracy zrobienie tego kursu w czasie pracy.

Proces rekrutacji składa się z kilku elementów. Pierwszym z nich jest rozmowa kwalifikacyjna w której pracodawca bardziej niż twoje zdolności pragnie uzyskać informacje odnośnie twojego charakteru oraz czy będziesz dla firmy uczciwym i lojalnym pracownikiem który będzie postępował według reguł przez nią narzuconych. Dlatego na rozmowie kwalifikacyjnej królować będą pytania – jak postąpiło by się w danej sytuacji.
Kolejnymi etapami są sprawdzenie twoich umiejętności medycznych oraz ocena umiejętności prowadzenia pojazdu pod katem bezpieczeństwa.
Jeżeli przejdziesz pomyślnie te etapy możesz liczyć na list z ofertą pracy jako Paramedic.
Od tego kiedy zaczniesz prace w dużej mierze zależy w jakim tempie uda ci się zgromadzić wszystkie najważniejsze dokumenty. Najczęściej są to referencje od pracodawców z ostatnich trzech lat, poświadczenie Od osoby zaufania publicznego jaka jest min ratownik medyczny , lekarz , urzędnik itp znający Ciebie minimum 5 lat. Zaświadczenie o niekaralności, kopie dowodu osobistego , potwierdzenie miejsca zamieszkania,przetłumaczona książeczka szczepień i w sumie w momencie jak uda ci się przebrnąć przez ta biurokracje otrzymujesz termin i miejsce rozpoczęcia kilkutygodniowego szkolenia do pracy w danym pogotowiu.

Istnieje jednak zawsze alternatywa.
Szczególnie dla tych osób które nie posługują się biegle językiem angielskim lub chciały by poznać system brytyjski przed rozpoczęciem bardziej odpowiedzialnej pracy. Jest to również opcja dla ludzi którzy przygotowują się do rejestracji HCPC, lub złożyły aplikację i oczekują na rejestrację. Można spróbować dostać się do pracy w prywatnym lub państwowym pogotowiu jako członek zespołu transportowego lub np technik w zespole ratunkowym.
Jest to ciekawa opcja która daje możliwość poznania działania systemu , podciągnięcia się w języku, a jednocześnie pracuje się jakby w zawodzie. Warto aplikować zwłaszcza na funkcje EMT w niektórych pogotowiach jest to funkcja Emergency Care Assistant (ECA) chociaż już w najbliższych latach ich role przejmie Advance Ambulance Practitioner (AAP) który będzie miał uregulowany na poziomie krajowym zakres obowiązków. Myśle ze większość pracodawców z chęcią zatrudni was jako taka osobę do chwili uzyskani rejestracji.

Zapraszam do polubienia i śledzenia mojego bloga już niebawem kolejne wpisy i ciekawostki prosto z brytyjskiej wyspy.

3 myśli na temat “Jak zostać Ratownikiem Medycznym w Wielkiej Brytanii

Dodaj własny

 1. Wszystko fajnie ładnie do czasu wypłaty, którą okroi TAX i insurance. Później wynajem mieszkania to nie przelewki i bardzo drogo. Aaa jeszcze samochód ubezpieczenie minimum 1000f rocznie itp itd. Na karetce NIGDY nie ma dwóch ratowników a Ci ECA to do tarcia chrzanu się nadają to zwykli kierowcy. Jak już się ktoś zdecyduje na wyjazd na ECA to pensja ich wynosi minimum krajowe nigdy nie widziałem aby któryś z nich pozwolił sobie na obiad bo ich po prostu nie stać. Ciężko uwierzyć nie ??Byłem widziałem dziękuję bardzo po 2 latach wróciłem wolę zarabiać 50% tego co tam a mieszkać u siebie w kraju a nie być bloody Polish.

  Polubienie

  1. Hej Wojt. Dzięki za komentarz na mojej stronie. Ciekawe w jakim rejonie Anglii pracowałeś bo w moim domy są względnie takie. Pamiętam pierwszy raz jak płaciłem za ubezpieczenie samochodu i wynosiło ono ponad 1000 funtów na rok (przy czym muszę dodać, że jest to ubezpieczenie OC+AC) lecz teraz po 5 latach spędzonych w UK ubezpieczenie roczne wynosi mnie około 400 funtów co nie jest kwotą bardzo wygórowaną. Co do ECA nie sądzę aby ich pensja wynosiła minimum krajowe które w tym roku od kwietnia 2020 wynosi 8,72 funta na godzinę. ECA lub EMT są zatrudniani początkowo na bandzie 3 lub 4 gdzie stawka minimalna wynosi odpowiednio od kwietnia 2020 roku 10,09 l ub 11,20 funta na godzinę (poza strefą londyńską). Do tej kwoty należy jeszcze doliczyć dodatek za godziny przepracowane w nocy lub w weekendy który zwykle utrzymuje się w okolicach 17-25%. Przyznam się, że jestem zszokowany sytuacją bo nigdy mi się nie zdarzyło aby któryś z moich EMT nie pozwolił sobie na zakup obiadu lub nie przyniósł lunchu z domu. Co do pracy z EMT lub ECA ja już po prostu przywykłem. Należy się przyzwyczaić do tego , że pracuje się z kimś kto ma zarówno mniejszy zakres umiejętności jak i wiedzy w porównaniu do Ciebie po prostu taki jest ten system, podobnie jak systemy amerykańskie, australijskie czy chociażby niemiecki i holenderski – gdzie jedna osoba jest typowo medyczna a druga osoba pełni rolę pomocnika. Taki skład po prostu jest dla systemu najbardziej opłacalny i podejrzewam, że w Polsce gdyby miano Ratownikowi/Pielęgniarce zaoferować wypłatę która podkreśla i docenia ich profesjonalny zawód czyli jak sądzę około 6-10 tysięcy złotych na rękę za 12-14 dyżurów w miesiącu bardzo szybko mogły by się ukazać zmiany w ustawie o Państwowym Ratownictwie i skład systemu podstawowego byłby od tej pory RatMed + ktoś po KPP. Co do zarobków Ratowników medycznych widziałem ceny domów na południu gdzie wynajem jest praktycznie 70% droższy niż w moim rejonie ale ludzie tam pracują a jak wiesz awans finansowy w zawodzie ratownika postępuje szybko. W obecnej chwili 2 lata na bandzie 5 później band 6. W mojej opinii jest się w stanie z tej wypłaty spokojnie utrzymać oraz odłożyć kilka groszy. Jednak wiem , że każdy ma swoje potrzeby, wydatki i być może kwota ta nie jest satysfakcjonująca.

   Polubienie

 2. Hej, ja jestem rat med z polski i mieszkam w Uk 5 lat. Dopiero teraz zlozylam HCPC po skompletowaniu dokumentow. Jelsi chodzi o EMT niestety kazdy mnie odrzuca, kazdy trust a HCA zaoferowali mi wyplate rzedu band 2.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: