Poród przedszpitalny i bardzo ciekawa publikacja.

W tym roku szkolenia dla naszych załóg ratunkowych prowadzone są ze szczególnym uwzględnieniem przedszpitalnej opieki porodowej oraz poporodowej. Jest to o tyle ważne, że na terenie Wielkiej Brytanii żywa ciągle jest kultura porodów w domu. Jedną z usług które oferuje NHS jest dojazd położnej do porodu w domu w celu odebrania porodu. Bardzo często zdarza się , że położna nie ma możliwości dojechać lub, poród toczy się bardzo szybko. Zdarza się również, że położna jest na miejscu ale coś idzie nie tak. Wówczas na miejsce udajemy się my. Bardzo często rodziny czekają do ostatniego momentu by zadzwonić na pogotowie wówczas kiedy transport do szpitala jest już nie możliwy i należy odebrać poród w domu lub w karetce.

Przeglądałem dzisiaj rynek polskich książek medycznych dotyczących porodu w warunkach przedszpitalnych dedykowanych dla systemu ratownictwa medycznego. Ze zdziwieniem stwierdziłem , że takiej pozycji na rynku księgarskim brak. Podczas szkolenie na temat porodów które odbyłem kilka tygodni temu zaprezentowano nam dodatek do brytyjskich standardów pogotowia ratunkowego JRCALC zatytułowany Emergency Birth in the Community – co można swobodnie tłumaczyć jako poród nagły w warunkach przedszpitalnych. Ta niewielka zaledwie 100 stronicowa książeczka mieszcząca się swobodnie w kieszeni skrywa całą tajemną wiedzę jaką powinien posiadać pracownik systemu ratownictwa medycznego jeżeli chodzi o poród przedszpitalny oraz opiekę około porodową.
Na przestrzeni tych 100 stron znajdziemy opis takich zagadnień jak badanie kobiety w ciąży , szacowanie wielkości utraty krwi. Działanie w porodzie zwykłym, pośladkowym, poród podczas którego dochodzi do uwięzienia ramienia, lub pępowiny. Działania poporodowe , ocena stanu noworodka , resuscytacja działanie w rzucawce przed i po porodowej oraz działanie podczas krwotoku po porodowym.
Książka bardzo szeroko ilustrowana, dodatkowo zaopatrzona w zestaw kart które można, dodać do swojego kieszonkowego vademecum które jest bardzo popularne wśród brytyjskich ratowników.
Taka pozycja przydała by się również na polskim rynku ponieważ , poród przedszpitalny jest sytuacją nie zdarzającą się często w sytuacji ratownictwa medycznego i bardzo łatwo pomylić któryś z bardzo ważnych elementów opieki nad mamą i maluszkiem.

Powyżej publikacja razem z prezentacją kart kieszonkowych

Wyposażenie angielskich zespołów ratownictwa medycznego do odbierania porodów jest troszkę inne niż polskich. Przede wszystkim na wyposażeniu każdej karetki znajduje się środek który nazywa się Entonox – wziewny anestetyk popularnie nazywany gas and air, mieszanka azotu i tlenu. Gaz rozweselający powoduje rozluźnienie mięśni i zmniejsza odczuwanie bólu. Na wyposażeniu każdej karetki znajdują się dwa zestawy porodowe (na wypadek porodu mnogiego). Dodatkowo zespół ten posiada leki które może podać w przypadku krwotoku poporodowego w moim pogotowiu jest to kwas TXA oraz misoprostol.

Fragment jednego z bardzo popularnych seriali o działaniu ratowników w UK. BBC Ambulance 4 seria

W opiece przedporodowej załoga karetki zawsze może się skontaktować z oddziałem położniczym na którym zawsze działa komórka nazywana Maternity Triage – gdzie położna która ma dostęp do komputera z danymi pacjentek może udzielić fachowej porady i wskazać drogę postępowania.
Dzięki temu udaje się uniknąć wielu niepotrzebnych transportów do oddziału ratunkowego.

Według nowych standardów do aktywnego porodu w razie możliwości powinien zostać również zadysponowany Senior lub Advance Paramedic który mógłby wykorzystać swój dodatkowy poziom wykształcenia przy ewentualnej stabilizacji pacjenta. W chwili obecnej bardzo duży nacisk kładzie się na komfort cieplny maluszka. W każdym zestawie są czapeczki dla dzieci w dwóch rozmiarach i kilka bardzo ciepłych ręczników. Wszystkie zestawy porodowe są jednorazowego użytku.

Uważam , że taka publikacja była by również potrzebna na rynku polskim.
Ratownictwo jest obszerną dziedziną wiedzy i tak na prawdę nie można być alfą i omegę z każdej gałęzi ratownictwa. Szczególnie , że z porodami w warunkach przedszpitalnych w Polsce nie mamy do czynienia bardzo często, częściej nasza rola sprowadza się do roli taksówki.
Dlatego zawsze warto mieć publikację która odświeży naszą wiedzę z zakresu okresu około porodowego, oraz posiada standard postępowania krok po kroku w przypadku porodu z komplikacjami. Jest to bardzo ważne szczególnie, że dobrze przeprowadzone czynności przyczyniają się bardzo często do sukcesu w naszej pracy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: