Nowa Karetka Bariatryczna na miarę XXI wieku

Kilka dni temu do naszego regionu zawitał zupełnie nowa karetka z opcja pracy jako ambulans bariatryczny . Po kilku tygodniach kiedy wszyscy pracownicy zostaną przeszkoleni z jej użycia zastąpi ona wysłużoną karetkę starego typu. Ambulans ten zaskakuje wyposażeniem, które jest nowocześniejsze niż to które było w użyciu przez ostatnie 7 lat. W całym naszym pogotowiu zdecydowano się na zakup ponad 20 karetek tego typu. Nie bez znaczenia był fakt ze liczba interwencji do osób które są klasyfikowane jako bariatryczne ciągle wzrasta. I stanowi ona wyzwanie nie tylko dla zespołów ratunkowych. Coraz częściej również z tymi pacjentami maja do czynienie strażacy, szpitale i wiele innych służb. Wypadek drogowy w którym uczestniczy prawie 200 kilogramowy pacjent zmienia się w poważna skompilowana operacje wydobycia przy której będzie pracowało dużo więcej ludzi oraz sprzętu. W chwili obecnej wiele wozów strażackich dysponuje ekwipunkiem do wydobywania osób ze zwiększoną masa ciała. Ekwipunek ten znajduje się również na wyposażeniu ratownictwa górskiego oraz zespołów HART – specjalnych zespołów pogotowia przygotowanych do działań w miejscach niebezpiecznych często również nietypowych.

Pacjent bariatryczny – jest to pacjent bardzo otyły z BMI większym niż 35. Waga takiego pacjenta najczęściej znacząco odbiega od wagi normalnego dorosłego człowieka i wynosi grubo ponad 100 kilogramów. Do transportu takiego pacjenta ze względu na zwiększoną masę ciała oraz wymiary pacjenta potrzeba użyć sprzętu dedykowanego dla tego typu pacjentów.

Nowe karetki z opcją bariatryczną są zabudowane na podwoziach fiat Ducato. Wnętrze przedziału medycznego zostało poszerzone o 20 centymetrów w porównaniu do standardowych zabudów tej marki. Wyposażenie ambulansu jest standardowe dla wszystkich karetek w moim pogotowiu. Różnica tkwi w noszach, krzesełku kardiologicznym oraz kilku innych elementach wyposażenia.

Nosze elektryczne Ferno Power X rozszerzone o opcje bariatryczna – bardziej wytrzymałe koła , lepsze hamulce, oraz ekwipunek do rozszerzenia noszy mogą zapewnić transport pacjenta o całkowitej masie ciała 450 kilogramów (o 50 kg więcej niż nosze bez opcji bariatrycznej. Do rozbudowania noszy potrzebujemy nosze podbierakowe które są montowane do noszy głównych za pomocą systemu stabilizatorow. System ten powoduje że przestrzeń dla pacjenta zwiększa się o ponad 45 cm co jest niezwykle ważne dla pacjentów bariatrycznych których nie sposób jest przewozić na normalnych noszach. Nosze te mogą bezpiecznie transportować w pozycji górnej pacjentów o wadze ciała do 350 kilogramow. Do sterowania noszami służą cztery wyjmowane pachołki. Samochód ten wyposażony jest w zmocniona rampę załadowczą, obniżane tylnie podwozie oraz wciągarkę linową o uciągu 1 tony (każdy nasz Fiat posiada tego typu wciagarke) W przedziale medycznym zamontowana jest dodatkowa bateria. Nosze posiadają uchwyt na defibrylator lifepack 15 oraz butle tlenową.

Nosze w rozszerzeniu bariatrycznym wewnątrz ambulansu
Nosze z rozszerzeniem bariatrycznym Ferno

Krzesełko kardiologiczne Ferno Venice z trakcją elektryczną. Lekkie i zgrabne krzesełko kardiologiczne z zamontowamą na stałe zautomatyzowaną trakcją. Trakcja ta umożliwia jazdę krzesełkiem po schodach przy użyciu napędu elektrycznego. Maksymalna nośność tego krzesełka to 250 kilogramów. Jest ono nie wiele cięższe od standardowego krzesełka kardiologicznego z trakcją, posiada między innymi latarkę do oświetlenia schodów i terenu przed krzesełkiem. W planie naszego pogotowia jest obecnie zakup kilkudziesięciu krzesełek kardiologicznych tego typu do karetek. Jeżeli sprawdzą się w testach za około rok – dwa lata każda nowa karetka będzie wyposażona w sprzęt tego typu.

Dodatkowo na wyposażeniu ambulansu znajdzie się płachta transportowa o zwiększonym rozmiarze i wytrzymałości do 320 kilogramów. Poduszka powietrzna mangar Elk z kompresorem o udźwigu 400 kg. Pozostały sprzęt jest taki sam jak w każdej innej karetce naszego pogotowia. Sprzęt do bezpiecznego transportu pacjenta opisałem w tym artykule ( https://ratmednawyspach.blog/2019/03/01/jak-radza-sobie-w-anglii-zespoly-dwuosobowe/ )

Jestem zadowolony , że zawitał do nas ten sprzęt. Pogotowia brytyjskie bazują na polityce ochrony kręgosłupa. Zaprezentowane powyżej wyposażenie na pewno przyczyni się do tego.
Pragnę również nadmienić , że sprzętu bariatrycznego używają nie tylko zespoły ratunkowe. Również PTS (Patient Transport Service) czyli zespoły transportowe posiadają swoje karetki bariatryczne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: