Statystyki za rok 2022 Pozaszpitalne zatrzymanie krążenia

Już kolejny rok z rzędu Uniwersytet w Warwick opublikował statystyki z zatrzymania krążenia do którego doszło poza szpitalem.
Tym razem są to dane za rok 2022.
Dane za rok 2021 możecie znaleść tutaj: https://ratmednawyspach.blog/2023/01/13/najnowsze-dane-odnosnie-przezywalnosci-poza-szpitalnego-zatrzymania-krazenia-w-anglii/

OHCA – Czyli poza szpitalne zatrzymanie krążenia dane z Anglii za rok 2022

Poza szpitalne zatrzymanie krążenia jest to każde zatrzymanie krążenia do którego dochodzi poza szpitalem. Bardzo często w takich przypadkach na miejscu pojawia się zespół ratownictwa medycznego. Wezwania te mogą mieć różną etiologię od zauważonego zatrzymania krążenia, przez znalezienie osoby nieprzytomnej, rożnego rodzaju wypadki, zasłabnięcia, skończywszy na zatrzymaniu pacjenta w obecności ratowników medycznych.

Na początku zanim jeszcze zacznę analizować powyższe zestawienie chciałbym zaznaczyć, że w każdej naszej karcie wyjazdu znajdują się odpowiednie rubryki które pozwalają na gromadzenie danych użytych w zestawieniu.

W 2022 roku zespoły ratownictwa medycznego w Anglii zostało wezwanych do 98 152 pozaszpitalnych zatrzymań krążenia. w 34 407 przypadkach podjęto leczenie pacjentów przez zespoły ratownicze.

Średno na 100 000 populacji dochodziło do 62.5 pozaszpitalnych zatrzmań krążenia. Mediana wieku osób u których doszło do zatrzymania krążenia to 69 lat a średnia to wiek 65,4 roku życia.

Najczęściej do zatrzymania krążenia dochodziło w domu 80% przypadków oraz w miejscach publicznych 12.7% przypadków.
w 30.2% zgłoszono zatrzymanie krążenia pomiędzy godziną szóstą rano i 11.59.

Niestety w roku 2022 na terenie Anglii statystycznie znacznie wydłużył się czas dojazdu służb ratowniczych do pacjenta. Mediana w roku 2022 wynosiła 8 minut o 0.6 minuty dłużej niż rok wcześniej. W ostatnich 10% przypadków zespół był na miejscu średnio po 18,8 minuty czyli o ponad 1 minutę dłużej niż rok wcześniej. W 42.2% przypadków zespoły ratownicze w Anglii dojechały na miejsce zdarzenia w mniej niż 7 minut.

Czas dojazdu do pacjenta jest liczony od momentu rozpoczęcia połączenia z ratownictwem medycznym do dojazdu na miejsce pierwszego samochodu szybkiego reagowania/ ambulansu ratunkowego.

Podobnie jak w poprzednim roku głównym powodem zatrzymania krążenia była przyczyna kardiologiczna.

W 52.3% przypadków pierwszym rytmem zanotowanym przez zespoły ratownicze była asystolia. PEA czyli rozkojarzenie elektromechaniczne serca odnotowano w 21.9% przypadków a w 21% przypadków był to rytm do defibrylacji.

Na pewno cieszy mnie wzrost interwencji podejmowanych przez świadków zatrzymania krążenia.
W 75.8% przypadków osoby które były świadkami zatrzymania krążenia albo znalazły osobę z zatrzymaniem krążenia podejmowały uciskanie klatki piersiowej. W przypadku zauważonego zatrzymania krążenia świadkowie 9.5% częsciej podejmowali uciskanie klatki piersiowej. Działo się tak w blisko 80% przypadków.
W poprzednim roku była to liczba 73,5% przypadków w którym osoby zgłaszające, świadkowie rozpoczynali uciskanie klatki piersiowej. Wzrost o ponad 2% jest nie wielki ale cieszy. W 2019 roku była to liczba 69.8% przypadków. Dlatego z zadowoleniem stwierdam, że liczba zatrzymań krążenia w których świadkowie podejmują się uciskania klatki piersiowej, systematycznie rośnie.

Użycie publicznie dostępnych defibrylator AED (PAD) w 2022 również wzrostło, PAD zostały użyte w 8.5% przypadków w tym w 10.6% kiedy doszło do zauważonego zatrzymania krązenia. jest to wzrost o 3% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Pierwsze badania opublikowane przez Uniwersytet w Warwick pochodzą z roku 2014. 10 lat tamu w Anglii tylko w 55% przypadków zatrzymań krążenia świadkowie podjeli zabiegi RKO a w zaledwie 2.4% przypadków wykorzystano PAD.

Jak wyglądał 2022 rok pod względem skuteczności?
W 58.3% przypadków zespoły ratownicze niestety stwierdziły śmierć pacjenta na miejscu zdarzenia.

15.9% pacjentów zostało przewiezionych do szpitala z kontynuacją zabiegów resuscytacyjnych w drodze.
25.8% pacjentów zostało przyjętych do szpitala z zachowanym spontanicznym krążeniem.
15.9% pacjentów zostało przewiezionych do szpitala z kontynuacją zabiegów resuscytacyjnych w drodze.
25.8% pacjentów zostało przyjętych do szpitala z zachowanym spontanicznym krążeniem.

Do Szpitala zostało przyjętych z zachowanym spontanicznym krążeniem 25.8% pacjentów z tej liczby 30 dni po zatrzymaniu krążęnia przeżyło 7.8%
W grupie pacjentów Utstein czyli pacjentów którzy doznali zatrzymania krążenia przy świadkach zdarzenia którzy podjęli uciskanie klatki piersiowej oraz pacjenci ci mieli pierwszy zdiagnozowany rytm serca jako rytm do defibrylacji. Do szpitala z zachowanym spontanicznym krążeniem prewieziono 46% pacjentów z czego 24.3% pacjentów przeżyło 30 dni od chwili zatrzymania krążenia.

W roku 2022 angielskim załogom ratownictwa medycznego udało się dokonać 8 877 przywróceń spontanicznego krążenia. Z tej liczby 2 642 przeżyły ponad 30 dni które są w protokole Utstain uznawane za oznakę przeżycia.

Wniosek nasuwa się jeden. Zawsze warto prowadzić RKO.

Kluczowa jest nauka pierwszej pomocy i sieć defibrylatorów AED.

Jak pokazują statystyki w ciągu pierwszych 4.5 minuty od zatrzymania krążenia szanse na przybycie na miejsce zespołu ratownictwa medycznego są nieznaczne. Oznacza to, że życie pacjenta jest najczęściej w rękach świadków zdarzenia.

Przyznam się, że bardzo chętnie zapoznałbym się z danymi z Polski zwłaszcza jeżeli chodzi o dane pacjentów którzy spełniają wymagania protokołu Utstein. Niestety w chwili obecnej nie ma tego typu badań z terenu całego kraju. Brak jest też, jednego systemu informacji który monitorował by całą drogę pacjenta.

Wszystkich zainteresowanych pełnymi badaniami odsyłam pod adres:

https://warwick.ac.uk/fac/sci/med/research/ctu/trials/ohcao

Dodaj komentarz

Blog na WordPress.com.

Up ↑