Jak badania zmieniły przedszpitalną opiekę nad noworodkami. Hipotermia u dzieci urodzonych przed przyjazdem ZRM.

Niedawno uczestniczyłem w ciekawym wykładzie, który bardzo dobrze pokazał w jaki sposób zbieranie danych i ich analizowanie może wpłynąć pozytywnie na jakość opieki nad pacjentem.

W Wielkiej Brytani na dzieci urodzone przed przyjazdem zespołu ratowniczego stosuje się termin BBA – Born Before Arrival. Szacunkowe dane mówią, że w całym zjednoczonym królestwie jest to liczba około 4000 porodów rocznie.
Dzieci urodzone przed przyjazdem osób z wykształceniem medycznym i specjalistycznym sprzętem mają według statystyk gorsze szansę na brak komplikacji w porównaniu z dziećmi urodzonymi w szpitalu lub w obecności zespołu ratowniczego.
Największym zagrożeniem dla takich dzieci jest hipotermia.

HIPOTERMIA U NOWORODKA

Noworodki rodzą się ze środowiska mokrego do ciepłego gdzie często panuje różnica ponad 15 stopni Celsjusza.
Prawidłowa temperatura u noworodka wynosi pomiędzy 36.5-37.5 stopnia Celsjusza.
Noworodki są stałocieplne, jednak duże problemy z termoregulacją mają np. wcześniaki.
U noworodków przy braku odpowiedniej opieki i zabezpieczenia temperatura ciała może spaść o 2-4 stopnie w ciągu 20 minut po porodzie, u wcześniaków może to być 1 stopień na minutę.
Każde obniżenie temperatury o 1 stopień poniżej 36.5 stopnia Celsjusza to zwiększenie ryzyka wystąpienia sepsy o 11% oraz zgonu o 28%
Hipotermia wywołuje tak zwany zimny stres – Cold Stress – aby się ogrzać niemowlęta zwiększają tempo przemian metabolicznych w organizmie co powoduje 2-3 krotne zwiększenie konsumpcji tlenu przez małe ciało. Powoduje to min wystąpienie hipoksji czyli niedoboru tlenu w organizmie, kwasicę metaboliczną, hiper lub hipoglikemię.

BADANIE

Program prowadzony przez Uniwersytet Wschodniej Anglii znajdujący się w Bristolu był nadzorowany przez doktor Laurę Goodwin.
Przez 3 lata (2017-2020) zbierano danę na temat pomiaru temperatury u noworodków wykonanej przez zespoły ratownicze pracujące w South Western Ambulance Service Fundation Trust (SWASFT). W ciągu 3 lat SWASFT odnotował wyjazdy do 1582 porodów gdzie dziecko zostało urodzone przed przyjazdem zespołu. w 2.7% przypadków czyli przy 43 wyjazdach personel zmierzył temperaturę noworodkowi. W 72% czyli w 31/43 przypadki pomiar temperatury wykazał hipotermię. w 70% przypadków został pobrany tylko jeden pomiar temperatury.
Zespół zaprosił na spotkanie 20 ratowników medycznych pracujących na co dzień w zespołach ratowniczych i zapytali ich gdzie są przeszkody w mierzeniu temperatury u noworodków. Dostali oni następujące odpowiedzi:

  • Brak sprzętu do zbadania prawidłowej temperatury (brak termometrów które mogły by być użyte pod pachą lub w odbycie)
  • Inne priorytety w opiece
  • Brak ścieżek postępowania dla dzieci w hipotermii
  • Brak odpowiednio przygotowanej dokumentacji medycznej

Porównano te dane z danymi z 6 szpitali w regionie. Pod uwagę wzięto noworodki którym zmierzono temperaturę w momencie przywiezienia przez zespół ratowniczy. na 184 dzieci 64 czyli 35% były to dzieci z temperaturą poniżej 36.5 stopnia Celsjusza. 25% z tych noworodków czyli 16 dzieci zostało zakwalifikowane jako noworodki w średniej i ciężkiej Hipotermii.

Musicie przyznać, że liczba ponad 70% noworodków zastanych w stanie hipotermii przez zespoły ratownicze jest wysoka. Dlatego osoby zarządzające projektem postanowiły przyjrzeć się poradom udzielonym przez operatorów ratunkowych numeru 999 pacjentom.

W tym celu poproszono dwa pogotowia o dostarczenie nagrań kiedy operator asystuje przy odebraniu porodu oraz skryptów z poradami.

SWASFT który ma system dyspozytorski AMPDS – jest to międzynarodowy system dyspozytorski stworzony w standach zjednoczonych i używany w kilkudziesięciu krajach świata.

North East Ambulance Service (NEAS) który obsługuje system NHS Pathways – jest to stosunkowo nowy system stworzony na potrzeby brytyjskiej służby zdrowia.

Było to po 15 nagrań z lat 2021-2022. Podjęto następujące czynności:

Krok 1 – analiza 30 nagrań, wraz z poradami podawanymi przez operatora. Zwracano uwagę na to jakie polecenia były wydawane oraz w jakiej Formie

Krok 2 – stworzono 4 grupy dyskusyjne. Każda grupa była złożona z ratowników medycznych, pielęgniarek, operatorów ratunkowych, położnych i lekarzy ginekologów. Mieli oni przygotować możliwie najlepsze polecenia, tak aby skupić się na zapobieganiu hipotermii u noworodków.

Krok 3 - stworzono 5 grup dyskusyjnych złożonych z pacjentów i społeczeństwa. przedstawiono im co znaleziono w powyższych 2 krokach. Następnie przedstawiono porady przygotowane przez grupy z kroku drugiego, zadając pytania czy są one w pełni zrozumiałe i wykonalne.

Stworzono pięć głownych tematów które wpływają na działania związane z temperaturą u noworodków:

  • Zwrócenie uwagi na to jak ważne jest utrzymanie temperatury noworodka
  • doradzenie gdzie dziecko powinno być położone zaraz po porodzie
  • specyficzne doradzanie jak utrzymać temperaturę dziecka
  • Czas ważny w zarządzaniu temperaturą
  • czytelne istrukcje we właściwej kolejności

Zmiany które zasugerowano w instrukcjach podawanych przez operatorów ratunkowych:

  • Przedstawiać zgłaszającym informacje jak ważna jest temperatura noworodka
  • Zachęcanie do kontaktu skóra do skóry (Skóra noworodka do skóry mamy)
  • używanie przerwy w rozmowie do zachęcania do ogrzewania noworodka i sprawdzanie czy dzwoniący postępują zgodnie z poradami.

Zmiany które przyniosły badania:

  • Zmiany w protokołach dyspozytorskich NHS Pathways, oraz AMPDS (zmienione na poziomie międzynarodowym)
  • Zmiany w szkoleniu ratowników medycznych
  • Zmiany w programie Neonatal Life Support prowadzonym przez brytyjską radę resuscytacji – zaproponowanie zmian w następnej edycji europejskich wytycznych resuscytacji
  • Zmiany w Lokalnym pogotowiu SWASFT
    Wprowadzenie dodatkowych termometrów umożliwiających pomiar temperatury pod pachą.
    Zmiana dokumentacji medycznej umożliwiającej wprowadzenie temperatury ciała noworodka.
    Wprowadzenie szkoleń dla personelu.
    Przygotowanie plakatów na stacjach dotyczących hipotermii noworodkowej

Jak widać takie z pozoru niewinne badania są w stanie zmienić dużo i odegrać ważną rolę w poprawie jakości opieki przedszpitalnej nad noworodkami.

Dodaj komentarz

Blog na WordPress.com.

Up ↑