Statystyki nie kłamią. Jeżeli doznasz zatrzymania krążenia Ambulans dotrze do ciebie prawdopodobnie w więcej niż 7 minut. To daje bardzo nikłe szansę na przeżycie. Powiem ci co można zrobić aby tego uniknąć.

Wczoraj prezentowałem statystyki zespołów ratowniczych z Anglii odnośnie interwencji podejmowanych w stosunku do pacjentów u których doszło do poza szpitalnego nagłego zatrzymania krążenia.
W statystykach zawarte są dla nas bardzo ważne informacje do ponad 83% zatrzymań krążenia dochodzi w miejscu zamieszkania.
Mediana czasu dotarcia zespołu ratownictwa medycznego w Anglii do pacjenta u którego wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia to 7.4 minuty od chwili odebrania zgłoszenia. Wiadomo nie raz może to być 3 minuty innym razem może to być 17 minut.
W przypadku odzyskania krążenia przeżywalność powyżej 30 dni wynosi 8.5%. Jednak w przypadku kiedy doszło do zauważonego zatrzymania krążenia w mechanizmie do defibrylacji przeżywalność wynosiła już ponad 25%
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej poniżej wklejam odnośnik do mojego artykułu odnośnie statystyk które zostały opublikowane 10 stycznia 2023 roku.

Czas który daje szansę na przeżycie

Według badań naukowych kiedy dochodzi do zatrzymania krążenia i w ciągu 4 minut nie podejmie się dobrego jakościowo uciskania klatki piersiowej komórki mózgowe zaczynają umierać. Powoduje to, że jeżeli nawet przywróci się krążenie krwi to szansa powrotu do zdrowia bez jakichkolwiek niepełnosprawności drastycznie spada.

Dlatego bardzo ważna jest umiejętność działania przy osobie u której doszło do zatrzymania krążenia i edukacja w tym względzie swoich najbliższych – rodziny , sąsiadów, współpracowników.

Mam za sobą blisko 18 lat pracy w zawodzie ratownika medycznego. Od samego początku mojej pracy zawodowej przekonałem się, że cztery minuty do bardzo krótki okres czasu. Często czas dotarcia do osoby która doznała zatrzymania krążenia zbliżał się częściej do dwóch cyfr albo znacznie ją przekraczał. Powoduje to tak na prawdę jedno – kluczowymi osobami od których będzie zależało wasze życie są najczęściej wasi bliscy lub zupełnie przypadkowi ludzie.

Wiem, tak słyszałem o projekcie karetka w każdej gminie. Nie będę go komentował. Powiem jednak, że gdyby nawet wprowadzić projekt karetka w każdej wiosce i każdej dzielnicy również czas dotarcia bardzo często wynosił by ponad 4 minuty.
Osobiście dużo bardziej skłaniałbym się za wprowadzeniem społecznych dobrze przeszkolonych, wyposażonych i monitorowanych w swojej pracy społecznych ratowników. W Zjednoczonym Królestwie Społeczni Responderzy (CFR) zajmują bardzo ważne miejsce w łańcuchu przeżycia:

Również rozwiązaniem było by wprowadzenie aplikacji w stylu Good Sam Responder w której pozytywie zweryfikowane osoby które nie tylko pracują w służbie zdrowia czy też służbach ratowniczych, lecz również i zwykli ludzie którzy mogą legitymować się ukończonym kursem pierwszej pomocy stają się wolontariuszami aplikacji. W momencie w którym operator ratunkowy ratownictwa medycznego przyjmuje zgłoszenie o potencjalnym zatrzymaniu krążenia w okolicy gdzie przebywa taka osoba otrzymuje ona w tym samym momencie powiadomienie i prośbę o pomoc w ratowaniu ludzkiego życia.

Nie ukrywajmy jednak pomimo takich rozwiązań zawsze może się zdarzyć, że w momencie kiedy dojdzie u kogoś do zatrzymania krążenia nie będzie w okolicy osoby która odpowie na wezwanie. Pozostaje nam więc jedynie nauczyć siebie i naszych bliskich jak reagować w sytuacji kiedy ktoś dozna zatrzymania krążenia.

  • Zadbaj o swoje bezpieczeństwo
  • Wezwij pomoc zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Polsce jest to ten sam numer 999/112
  • Ułóż osobę poszkodowaną na twardej płaskiej powierzchni i wyjmij wszystko spod głowy tej osoby
  • Ułóż nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej splatamy palce obu dłoni przy wyprostowanych łokciach i ramionach pochylamy się do przodu przenosimy ciężar ciała nad osobę poszkodowaną i wykonujemy uciśnięcia klatki piersiowej osoby poszkodowanej.
  • Wykonujemy uciśnięcia szybko w tempie 100-120 razy na minutę uciskamy szybko i głęboko.
  • Jeżeli jesteś przeszkolony i wiesz jak wykonać wdechy ratownicze bez wydłużenia przerw w uciskaniu klatki piersiowej możesz wykonać wdechy ratunkowe, jeżeli nie nie przejmuj się. Badania wskazują, że przed przyjazdem ratownictwa medycznego zarówno samo uciskanie klatki piersiowej jak i uciskanie z oddechami jest dokładnie tak samo efektywne.
  • Jeżeli masz możliwość sprowadź pomoc i defibrylator AED


W Polsce jest wiele organizacji uczących pierwszej pomocy. Warto skorzystać z ich usług.
Dzisiaj chciałbym wam przedstawić na prawdę wspaniałą interaktywną i darmową aplikację do nauki pomocy osobie u której doszło do zatrzymania krążenia.

Jakiś czas temu British Heart Foundation – organizacja która zajmuje się propagowaniem różnych inicjatyw prozdrowotnych dla naszego układu krążenia wypuściła zupełnie darmową aplikację RevivR.

Do jej użycia potrzebujesz jedynie 15 minut wolnego czasu, smartphone oraz sporą poduszkę.
Podczas kursu będziesz miał możliwość skorzystać z :
👉 Symulatora połączenia z operatorem ratunkowym
👉 symulatora RKO który za pomocą kamery w Twoim telefonie da odpowiedź na temat jakości ucisków klatki piersiowej
👉 symulatora RKO.

Myśle, że ćwiczenie czasami na tej aplikacji może być bardzo pożyteczne i może stanowić również pewnego rodzaju formę zabawy, współrealizacji z najbliższymi. Dzięki nowoczesnej technologii i wbudowanej kamerze w twoim aparacie aplikacja jest w stanie dać Tobie odpowiedź na temat jakości prowadzonych przez Ciebie ucisków klatki piersiowej. Sprawdźmy więc kto jest lepszy 😉

Link do aplikacji podaję tutaj 👇

https://www.bhf.org.uk/how-you-can-help/how-to-save-a-life/how-to-do-cpr/learn-cpr-in-15-minutes

Pamiętaj nigdy nie bądź obojętny. Dzisiaj ktoś może potrzebować Twojej pomocy, jutro Ty możesz potrzebować czyjejś pomocy

Moich brytyjskich czytelników zachęcam w stępowanie do grona CFR lub wolontariuszy programu Responder

Zapraszam do śledzenia mnie również na Facebook i Instagram

Zdjęcie tytułowe dzięki uprzejmości Paramedicphotoart

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: