Dokument zabraniający podejmowania RKO

Jako ratownicy medyczni często spotykamy się z pacjentami którzy posiadają przy sobie dokument stwierdzający, że w przypadku dojścia do nagłego zatrzymania krążenia zabiegi resuscytacyjne nie powinny zostać podjęte. Do Not Atempt CarioPulmonary Resuscytation jest dokumentem wystawionym przez lekarza. Najczęściej jest on wypisywany po rozmowie z pacjentem i jego bliskimi. Uwzględnia on powód tej decyzji – najczęściej wiele chorób współistniejących, pacjent jest już schorowany i niedołężny. W tym przypadku podjęcie RKO na pewno nie poprawiło by jakości życia takiego pacjenta. Jednak czasami zdarza się, że pacjenci sami, szczególnie w podeszłym wieku proszą o wypisanie takiego dokumentu.

Czasami po przyjeździe na miejsce zaczynamy RKO, bo np osoba na miejscu nie jest poinformowana o istnieniu takiego dokumentu, jednak w momencie kiedy okaże nam się tego typu dokument mamy obowiązek przerwać nasze działania.

Zdecydowanie częściej jednak zdarza się, że rodzina czeka na nas z tym dokumentem w ręku, a ludzie starsi dość często trzymają je w salonach w widocznym miejscu.

Pacjent otrzymuje od nas taką samą opiekę jak każdy inny pacjent jedynym wyjątkiem jest sytuacja kiedy dojdzie do zatrzymania krążenia.

Drugim dokumentem dużo rzadziej spotykanym jest zaawansowana decyzja o odmowie leczenia / odmowie RKO która jest poświadczona przez lekarza lub prawników i stanowi ona wolę pacjenta.

W sytuacji kiedy RKO jest wskazane i na odsłoniętej klatce pacjenta zobaczymy napis „nie prowadź RKO” nie jest dla nas to w żaden sposób wyrażenie woli i takie działania musimy podjąć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: