ALTERNATYWA DLA SOR

Myślę, że niewiele osób pamięta jeden z moich pierwszych artykułów które napisałem na tym blogu już spory czas temu https://ratmednawyspach.blog/2019/08/08/jak-nie-sor-to-co/Był on o możliwościach przekazania opieki nad pacjentami do innych instytucji.
Przez okres tych kilku lat na prawdę dużo zmieniło się w tej kwestii dlatego chciałbym napisać świeży artykuł o tym jakie możliwości przekazania opieki nad pacjentami mamy w tym momencie , przynajmniej w moim rejonie, ponieważ w różnych rejonach Wielkiej Brytanii te usługi mogą się inaczej nazywać i charakteryzować różną dostępnością.

DLACZEGO NIE NA SOR?

Emergency Department – Szpitalny Oddział Ratunkowy jest miejscem w którym powinni znajdować się przede wszystkim pacjenci którzy wymagają specjalistycznej pomocy w stanach zagrożenia życia oraz zdrowia. W perfekcyjnym świecie powinien on przyjmować tylko takich pacjentów – wówczas dzięki stosunkowo niskiemu obciążeniu byłby to oddział który jest w stanie zapewnić szybką i fachową pomoc wszystkim pacjentom którzy tego potrzebują. W realnym świecie SOR na którym znajduje się zbyt wielu pacjentów jest codziennością prawie każdego szpitala. Prowadzi to do pewnego rodzaju niewydolności tego oddziału a pacjenci którzy na prawdę potrzebują się na nim znaleźć niejednokrotnie oczekują dłużej na diagnostykę i leczenie niż powinni czekać w perfekcyjnych warunkach.
Dlatego też wziąłem sobie do serca bardzo trafne założenie:


Delivering the Right Care, at the Right Time, in the Right Place

co można przetłumaczyć
Dostarczenie właściwej opieki , o właściwym czasie we właściwym miejscu

Zgodnie z tym założeniem pacjent powinien uzystać pomoc we właściwym miejscu a Szpitalny Oddział Ratunkowy bardzo często nie jest właściwym miejscem dla takiego pacjenta.
Przyjrzyjmy się więc jakie możliwości przekazania opieki nad pacjentem ma ratownik medyczny w Wielkiej Brytanii:

W przypadkach kiedy pacjent może pozostać w domu do dyspozycji ratownika znajduje się wiele instytucji i serwisów, niektóre działają w określonych porach, inne są organizacjami działającymi całodobowo. W wielu przypadkach rozmowa z ich klinicystami – lekarzami, pielęgniarkami którzy na co dzień pracują przy danych kondycjach pomaga mi sformułować plan działania dla pacjenta oraz podjąć decyzję o dalszym postępowaniu. Często się zdarza, że według mnie pacjent może zostać w domu a osoba ze specjalnego zespołu często znając pacjenta jest w stanie stwierdzić , że pacjent powinien zostać zabrany do szpitala, często ustalając oddział docelowy.
Przeglądając moje możliwości jest ich wiele:

 • Przychodnia Podstawowej opieki zdrowotnej – lekarz rodzinny/pielęgniarka lub ratownik pracujący dla przychodni. – W sprawach nie pilnych i nie ratunkowych bardzo często zalecamy pacjentowi samodzielny kontakt z przychodnią. W sytuacji kiedy sprawa jest dużo bardziej skomplikowana, kompleksowa wówczas bardzo często my kontaktujemy się z przychodnią. Często nasza rozmowa kończy się zabukowaniem wizyty w przychodni pacjenta, zdarza się jednak, że lekarz zdecyduje się opierając na naszym wywiadzie przepisać dla pacjenta leki, zlecić badanie krwi, skierować pacjenta do rentgena itp.
 • Przychodnia opieki po godzinach – działa wówczas kiedy normalna przychodnia pacjenta jest zamknięta. podobnie jak w powyższym przypadku po porozumieniu się z lekarzem bardzo często dochodzi do zamówienia wizyty pacjentowi lub przepisania leków.
 • COPD Team – Jest to zespół specjalistów którzy zajmują się pacjentami z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP). Są to ludzie szkoleni do tego aby pomagać tym ludziom w warunkach domowych i prowadzić tych ludzi w taki sposób aby ich podtrzymywać i wyrównywać ich stan zdrowia na tyle by zostali oni w domu. Zespół taki działa ściśle z lekarzem rodzinnym który jest w stanie przepisać leki dla pacjenta. Po przekazaniu pacjenta do takiego zespołu otrzymuje on kilka wizyt w przeciągu krótkiego okresu czasu podczas których oprócz leków wykonywane są z pacjentem różnego rodzaju ćwiczenia oddechowe itp. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia pacjenta zostaje podjęta decyzja o transporcie do szpitala.
 • Zespół zajmujący się pacjentami z cukrzycą – działa podobnie jak zespół wyżej. zajmuje się on jednak prowadzeniem pacjentów z cukrzycą. Bardzo często referujemy tam pacjentów którzy mieli epizod śpiączki cukrzycowej, albo nie radzą sobie z wyrównaniem poziomu cukru.
 • Zespół pomocy domowej – jest to zespół w którym działają pracownicy różnych specjalności – są to pielęgniarki, farmaceuci, fizjoterapeuci, pracownicy wsparcia, pracownicy socjalni.
  Z pomocy tego zespołu korzystamy bardzo często. W przypadkach kiedy mamy osoby starsze które upadły w domu i nie doznały żadnych urazów możemy poprosić o zbadanie ich przez OT i ewentualne podjęcie działań prewencyjnych przed kolejnymi upadkami. W przypadku kiedy mamy osoby które wysoko klasyfikujemy w skali kruchości, które aktualnie chorują i potrzebują pomocy w domu możemy poprosić o zorganizowanie im opieki na czas choroby. Możemy tutaj zreferować również osoby nie radzące sobie z zażywaniem leków itp. W moim rejonie zespół ten działa 7 dni w tygodniu od wczesnego rana do późnego wieczora a ich czas na wizytę u pacjenta od zgłoszenia przez nas nie powinien przekraczać dwóch godzin.
 • Zespół zajmujący się zdrowiem psychicznym – możemy zreferować tutaj pacjentów którzy mają problemy ze zdrowiem psychicznym. Najczęściej pielęgniarka która odbiera telefon po rozmowie z nami i pacjentem decyduje o dalszym działaniu.

Nie zawsze SOR – jeżeli pacjent potrzebuje diagnostyki na szpitalu czy mamy jakieś alternatywy?

 • Urgent Care Centre – Jest to jednostka szpitalna która przyjmuje stany lżejsze niż te które kwalifikują się do SOR. Pacjenci muszą być chodzący lub mogą usiąść i wytrzymać na wózku inwalidzkim. W takiej jednostce szpitalnej możliwa jest diagnostyka obrazowa oraz labolatoryjna. Bardzo często kierujemy tam pacjentów z niekardiologicznymi bólami w klatce piersiowej, bólami brzucha , mniej skomplikowanymi złamaniami. Najczęściej zaleca się pacjentom transport we własnym zakresie lub zapewnia alternatywny transport.
 • Minor Injury Unit – Centrum niewielkich urazów. W tym centrum personel ma dostęp do podstawowej diagnostyki obrazowej – RTG. Najczęsciej jest to grupa pielęgniarek która jest w stanie zaopatrzyć niewielkie złamania i urazy.
 • Same Day Emergency Care – Oddział pomocy ratunkowej tego samego dnia. Są to oddziały szpitalne które powstały stosunkowo niedawno. Mają one dostęp do pełnej diagnostyki szpitalnej. Jako ratownik medyczny mogę zadzwonić do takiego oddziału i po konsultacji z klinicystą tam obecnym mogę wysłać (lub dostarczyć) pacjenta na taki oddział. Oddział ten akceptuje również pacjentów chodzących lub mogących siedzieć na wózkach inwalidzkich którzy wymagają diagnostyki jednak oddział ratunkowy nie jest miejscem dla nich. Są to pacjenci np z zapaleniem tkanki łącznej, bólami w klatce piersiowej o charakterze nie kardiologicznym, nowym epizodem migorania przedsionków, dusznością spowodowaną zaostrzeniem astmy, niewydolności krązenia czy POChP, pacjenci z zapaleniem płuc itp.
  Idea tego oddziału jest zapewnienie diagnostyki , leczenia pacjenta w tym samym dniu aby pacjent mógł udać się do domu bez dłuższej hospitalizacji w szpitalu.
 • Oddział obserwacyjno – diagnostyczny dla dzieci. Nikt z nas ratowników medycznych nie jest pediatrą. Bardzo często zdarza się, że nasi mali pacjenci są w dobrej kondycji ale wymagają diagnostyki. W tej sytuacji kontaktujemy się z oddziałem obserwacyjno – diagnostycznym dla dzieci. Bardzo często pielęgniarka pomaga nam w podjęciu decyzji. Możemy wówczas przywieść lub wysłać takiego dzieciaczka wprost na taki oddział gdzie w razie potrzeby otrzyma on diagnostykę i leczenie.
Jak działa oddział pomocy ratunkowej tego samego dnia

Jak widzicie moi drodzy ratownik w UK ma wiele opcji w tworzeniu planu opieki nad pacjentem nie opartym tylko na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Bardzo często pacjent może być efektywnie leczony w społecznych serwisach lub diagnozowany i leczony od razu na oddzialach szpitalnych z pominięciem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Nie zawsze te serwisy są dostępne, często są przeciążone. Jednak bardzo często zdarza się, że są one w stanie pomóc naszemu pacjentowi.
Wiem, padnie pytanie czy tacy pacjenci powinni wogóle otrzymać pomoc zespołu ratunkowego – w idealnym świecie zespół ratowniczy powinien odpowiadać tylko na stany nagłe – stany zagrożenia życia. Jednak mu nie żyjemy oraz pracujemy w świecie idealnym. Często nasi pacjenci mają problem z uzyskaniem pomocy skąd kolwiek dlatego decydują się do wezwania nas, a na nas ciąży obowiązek zapewnienia im pomocy.

Szanuje bardzo brytyjski system za to, że mogę mojego pacjenta przekazać innej organizacji, zostawić w domu i wiem, że uzyska on pomoc jakiej potrzebuje. Takich rozwiązań niestety bardzo brakuje w polskim systemie ochrony zdrowia. Osobiście uważam – że tego typu alternatywne rozwiązania powinny być podstawą działania każdego dobrze zbudowanego systemu ratownictwa medycznego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: