Sąd Koronera jej Królewskiej Mości – takiego czegoś w Polsce nie spotkamy.

W karierze ratownika medycznego w Wielkiej Brytanii jest niemal pewne, że prędzej czy później spotka on się w jakimś stopniu z instytucją Her Majesty Coroner Court. Kim jest Koroner – czym zajmuje się Sąd Koronera, o co proszeni są ratownicy w Wielkiej Brytanii o tym opowiem poniżej.

Urząd Koronera powstał w Wielkiej Brytanii już we wrześniu 1194 roku (wiem mnie też zaskoczyła ta informacja) ale nie będę się tutaj skupiał na historii bardziej opowiem o teraźniejszości.

Koroner – jest kimś na wzór sędzi – prowadzi on niezależne biuro zajmujące się wydawaniem orzeczeń i ocen. Może on prowadzić rozprawy i dochodzenia które odbywają się w budynku sądu Koronerskiego, a sala na której odbywają się rozprawy przypomina bardzo salę sądową.

Tak wygląda sala rozpraw sądu coronerskiego

Kim jest Koroner – jest to urzędnik państwowy osoba która ukończyła studia prawnicze i posiada niezbędne doświadczenie w pracy.
Dla Koronera działa zespół ludzi którzy pomagają mu w jego codziennej pracy , prowadzą śledztwa i służą radą.
W skład tego zespołu wchodzą – osoby które zdobyły doświadczenie w pracy jako pielęgniarki, ratownicy medyczni, przedstawiciele różnych profesji medycznych, byli policjanci czy żołnierze. Czym zajmuje się Koroner ?

  • Decyduje o powodzie śmierci na podstawie analizy zgromadzonych materiałów
  • Rozmawia i przesłuchuje świadków lub osoby zajmujące się zawodowo opieką nad pacjentem
  • Zarządza pośmiertną sekcję zwłok jeżeli są jakieś wątpliwości jeżeli chodzi o przyczynę zgonu
  • Prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci jeżeli uważa to za konieczne
  • Może rozpocząć dochodzenie w sprawie śmierci na wniosek rodziny zmarłego
  • Może publikować raporty i rekomendacje które mogą zapobiec przyszłym zgonom

Dochodzenia coronera w sądzie coronerskim odbywają się najczęściej bez ławy przysięgłych. Nie dotyczy to sytuacji kiedy pacjent zmarł np w więzieniu lub areszcie – wówczas musi być wybrana ława przysięgłych.

Ratownik Medyczny podczas swojej kariery w Wielkiej Brytanii na pewno spotka się z sytuacją kiedy Koroner poprosi go o przygotowanie zeznania w toczącym się śledztwie. Wówczas musimy wypełnić zeznanie świadka, które jest odsyłane do sądu koronerskiego. W zależności od tego czy nasze zeznania będą pomocne w sprawie ustalenia przyczyny zgonu czy nie możemy zostać poproszeni o osobiste złożenie zeznań w sądzie koronerskim.
Pracując w Ratownictwie Medycznym w Wielkiej Brytanii prośba o twoje zeznania jest przesłana przez dział prawny pogotowia ratunkowego, i przed odesłaniem do koronera dział prawny zapoznaje się z zeznaniem nanosząc ewentualną uwagi co powinniśmy zmienić lub ująć inaczej w naszym zeznaniu.

Bardzo ciekawym zadaniem koronera jest wystawianie raportów i rekomendacji które mają zapobiec przyszłym zgonom.
Przykładem może być historia którą słyszałem od wielu oficerów z mojego pogotowia.
Kilka lat temu tylko Senior i Advance ratownicy medyczni oraz lekarze mogli używać zestawów do wkłuć do szpikowych EZ-IO w naszym pogotowiu. Na każdej karetce dostępna była pradawna technologia w postaci igły Cooka – która była wykorzystywana do uzyskania dostępu do szpikowego u noworodków i małych dzieci. Jeden z raportów koronera zmienił tą sytuację – ponieważ uznał, że opóźnienie założenia dojścia do szpikowego u osób dorosłych jest opóźnieniem w leczeniu które może przynieść konsekwencje w postaci zgonu pacjenta. Po kilku miesiącach wszystkie nasze ambulanse posiadały już na wyposażeniu zestawy EZ-IO.
Jak więc widać funkcja koronera może być również bardzo pomocna dla pacjentów i ratowników.

Funkcja ta powoli powstaje w Polsce, jednak jest ograniczona bardzo – do funkcji lekarza sądowego. Co tak na prawdę podcina jej skrzydła.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: