Jak wygląda podróż pacjenta po oddziale ratunkowym w Wielkiej Brytanii ?

Służba zdrowia w Wielkiej Brytanii funkcjonuje zupełnie inaczej niż w Polsce. Także w opiece nagłej a szczególnie podczas pobytu w szpitalnym oddziale ratunkowym -Emergency Department (ED) możemy zauważyć pewne różnice które chciałbym tutaj przedstawić.

Na ED możemy trafić na dwa sposoby – możemy zostać przywiezieni przez ambulans lub też zgłosić się sami i zarejestrować w rejestracji. O ile przed pandemią nie było żadnego problemu aby podczas pobytu w oddziale ratunkowym towarzyszył nam cały czas ktoś bliski członek rodziny lub przyjaciel, znajomy. W tym momencie szpitale akceptują obecność bliskich tylko w naprawdę wyjątkowych sytuacjach. Jeżeli więc nie znamy dobrze języka angielskiego nie mamy się czym przejmować szpital może zapewnić nam rozmowę z tłumaczem przez telefon, czasami jeżeli jest taka możliwość prosi o tłumaczenie polski personel który pracuje w szpitalu. Niektóre szpitale posiadają również możliwość poproszenia tłumacza o przyjazd do szpitala.

Po zarejestrowaniu się w rejestracji będziemy oczekiwali na przydzielenie nam odpowiedniej kategorii pilności. Dokona tego pielęgniarka która zajmuje się Triage. W zależności od kategorii którą otrzymamy oraz tego jak w danej chwili obciążony jest oddział ratunkowy, możemy czekać na przyjęcie nawet do kilku godzin. Jeżeli okażę się, że nasz problem nie jest ciężki zostaniemy skierowani na ścieżkę która nazywa się często See and Treat. Wówczas nie zawsze zostaniemy zobaczeni przez lekarza. Zdarza się, że osoba która poprowadzi nas problem jest zawansowaną pielęgniarką lub zawansowanym ratownikiem medycznym. Są to osoby które ukończyły dodatkowe studia między innymi z zakresu diagnostyki pacjenta oraz przepisywania recept. Wyżej wymienione osoby lub lekarz zdiagnozują nasze dolegliwości, być może założą opatrunek, szynę , przepiszą leki i zalecą kontrolę w przyszpitalnej poradni lub u swojego lekarza rodzinnego.

Trzy podstawowe strefy każdego oddziału ratunkowego to :

Resuscitation – jest to obszar intensywnej terapii. Tutaj trafiają pacjenci w najpoważniejszym stanie, których życie jest zagrożone i wymagają natychmiastowej pomocy oraz diagnostyki

Major Treatment – jest to strefa do której trafiają osoby z pilnymi urazami i chorobami które nie zagrażają w tym momencie bezpośrednio ich życiu. Najczęściej pacjenci tych oddziałów mają zapewnione własny pokoik z łóżkiem – jednak wszystko zależy od aktualnego obciążenia oddziału ratunkowego.

Minor Treatment – strefa do której kierowani są pacjenci z mniej pilnymi chorobami lub urazami które wymagają dalszej diagnostyki oraz leczenia.

W zależności od wyników badań, efektów leczenia które bardzo często uzależnione są od aktualnego obciążenia oddziału ratunkowego możemy zostać przyjęci na oddział szpitalny lub jak to się zdarza w zdecydowanej ilości przypadków będziemy wypisani ze szpitalnego oddziału ratunkowego i otrzymamy dalsze zalecenia w sprawie leczenie i ewentualnej kontroli.

W wielu szpitalach otrzymamy receptę wewnątrzszpitalną którą można zrealizować tylko w aptece szpitalnej.

W przypadku kiedy przebywamy na oddziale ratunkowym w części pilnej oraz resuscytacyjnej możemy otrzymać od personelu ciepłe napoje oraz jedzenie w postaci np. kanapek lub obiadu.

Jak zawsze tradycyjnie zapraszam do odwiedzenia mojego profilu na Facebook oraz Instagram – Ratownik na Wyspach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: