Krótka podróż po przeszłości

Lockdown i pandemia pokrzyżowała wiele planów turystycznych i wycieczkowych.
Chciałbym was jednak zaprosić na krótką wycieczkę do przeszłości. Jest to naprawdę niezwykłym przeżyciem zobaczyć jak ratownictwo medyczne na angielskiej ziemi działało te 30-40 lat temu, oraz porównać te czasy do czasów które znam z Polski. Czy to z opowiadań kolegów z którymi pracowałem, czy też często zakurzonych toreb i walizek które znalazłem w magazynach ze sprzętem. Kilka zdjęć z mojej starej wizyty w muzeum NWAS. Kustoszem muzeum jest pan Glyn Brown. Wieloletni pracownik ratownictwa medycznego, człowiek bardzo pozytywnie zakręcony na punkcie historii pogotowia. Sam gromadził te eksponaty przez wiele lat. Umiejący opowiadać na prawdę ciekawie o historii i rozwoju ratownictwa w tym rejonie Wielkiej Brytanii.

Ambulans Bedford KZ – Jest najstarszym ambulansem który znajduje się na terenie wystawy muzeum NWAS.
Pojazd ten był użytkowany przez Pogotowie Ratunkowe hrabstwa Chester od 1952 roku a dokładniej stacjonował w jednostce pogotowia w Northwich. Ambulans po latach został sprzedany. w 1984 roku został on odnaleziony przez byłego pracownika pogotowia w Chester. Odkupiony oraz odrestaurowany przez warsztat pogotowia ratunkowego hrabstwa Mersey.

Trzy karetki marki Bedford stojące na muzealnym parkingu

Bedford CF (środkowa karetka) zaczęła swoją pracę w mieście Liverpool w 1972 roku.

Bedford z lewej strony to również Bedford CF pochodzi on jednak z końca 1984 i w następnym roku rozpoczął on swoją pracę w szeregach pogotowia.

Na parkingu stoją również dwie w miarę nowoczesne karetki marki Ford Transit

Ambulans po lewej stronie w momencie kiedy zwiedzałem to muzeum był jeszcze nie do końca odrestaurowany w środku dlatego też nie posiadam jego zdjęć z wnętrza podziału medycznego.

Ambulance Ford Transit G53 EFY pochodzi on z roku 1990. Samochód z silnikiem benzynowym 2.9l

Wnętrze ambulansu Ford Transit z 1990 roku

Porównując samochód Bedford z 1984 oraz tego Forda Transita możemy zobaczyć jak duży przeskok w wyposażeniu ambulansów nastąpił w ciągu zaledwie 6 lat. Na uwagę w samochodzie marki Ford zasługują na pewno walizki dedykowane do zdarzeń – Oparzenia, ogólna walizka, walizka ze sprzętem porodowym, walizka z zestawem do reanimacji , oraz walizka z zestawem do tlenoterapii i respiratorem firmy Ambu. Karetka wyposażona w defibrylator CardioAid 730 ( mnie zawsze ten defibrylator kojarzył się z robotem R2D2 rodem z gwiezdnych wojen)

Dalsza część wystawy znajduje się już pod dachem. Jest to między innymi kolekcja umundurowania oraz sprzętu używanego na przestrzeni czasów.

Przepraszam, że tych zdjęć jest nie wiele. Powstały one przed czasami kiedy założyłem mojego bloga i wówczas bardziej zwiedzałem to muzeum niż przygotowałem materiał pod reportaż. W poprzednim roku wiele moich planów które miałem w tym ponowne odwiedzenie tego muzeum oraz aby pokazać wam jak działają inne służby oraz wiele innych miejsc pokrzyżowała niestety pandemia.
Bardzo bym chciał móc to nadrobić w tym roku.

Pozdrawiam gorąco

North West Ambulance Service museum – mieści się w stacji pogotowia w mieście Crosby. Jest ono niestety otwarte tylko kilka razy w ciągu roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: