Gdzie jest DORA? czyli dynamiczna ocena ryzyka

DORA czyli Dynamic Operational Risk Assessment -Jest to nic innego jak dynamiczna – czyli ciągła ocena ryzyka związanego z wykonywanymi przez nas czynnościami. Personel służb ratowniczych na terenie Wielkiej Brytanii jest uczony ciągłej oceny ryzyka włącznie z przewidywaniem potencjalnych zagrożeń i komplikacji. Dzięki tego typu analizie praca staje się bardziej efektywna oraz bezpieczna.

DORA – Co to takiego i dlaczego używać?

DORA pozwala zidentyfikować, ocenić i przewidzieć zagrożenia a następnie je zminimalizować lub wręcz zlikwidować.
Ocena ryzyka składa się z :

  • Identyfikacji zagorzenia
  • Decyzja kto może odczuć skutki tego zagrożenia i w jaki sposób?
  • Ocena ryzyka i decyzja o zastosowaniu środków ostrożności
  • Zapisz i zapamiętaj swoje najważniejsze ustalenia
  • Powtórz swoją ocenę i zaktualizuj działanie jeżeli jest to potrzebne

DORA jest to zmiana myślenia a jednocześnie jest to na prawdę użyteczne i pomocne narzędzie do radzenia sobie w sytuacjach których nie znamy. Pracując jako ratownicy ratownictwa medycznego, górskiego, wodnego, straży pożarnej policji cały czas znajdujemy się w tego typu sytuacjach. Nigdy nie znamy pełnej kondycji pacjenta, nie znamy środowiska w którym on przebywa, czy są tam osoby potencjalnie nam zagrażające czy też nie. do tego nigdy nie ma dwóch takich wypadków lub dwóch takich samych pożarów.
Zresztą czy tylko takie zagrożenia są przewidziane w tym narzędziu do analizy? Właśnie, że nie. DORA przynosi efekty kiedy jest używana w sposób ciągły. Już dojazd alarmowy wymaga od nas użycia oceny ryzyka – wybierając jak najlepszą drogę , prędkość zachowanie się na skrzyżowaniach, przewidywanie niebezpieczeństw i zachowanie się innych użytkowników drogi.
Nawet ustawienie naszego pojazdu powinno odbyć się tak by można było z niego bezpiecznie korzystać oraz by nie sprawiał on zagrożenia dla nas oraz dla innych ludzi.
Używając DORA możemy przewidzieć chociażby w jaki sposób przenieść bezpiecznie sprzęt na miejsce zdarzenia – jaką drogą aby zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się lub potknięcia a także uszkodzenia sprzętu.
Kolejnym ważnym elementem jest opieka nad pacjentem. DORA pozwala przewidzieć ewentualne zachowania pacjenta dobrać odpowiedni ekwipunek oraz środki ochrony osobistej i działać o krok na przód. DORA obejmuje również przenoszenie pacjenta – w jaki sposób w sposób najwygodniejszy i najbezpieczniejszy dla pacjenta i dla nas przenieść pacjenta, lub po prostu go ponieść. Pozwala to znacząco zmniejszyć ryzyko uraz pacjenta oraz personelu. Wiadomo czasami są sytuacje w których musimy działać bardzo szybko, dla ratowania życia, jednak w zdecydowanej większości sytuacji jesteśmy w stanie poświęcić kilka minut na opracowanie planu naszego działania by było ono jak najbardziej efektywne oraz bezpieczne.

W przypadku jakichkolwiek wyjaśnień my ratownicy jesteśmy pytani czy używaliśmy DORA oraz jakie ustalenia względem tej oceny przyjęliśmy.

Osobiście od kiedy zacząłem regularnie stosować w pełni filozofię DORA pracuje mi się lepiej, bezpieczniej z korzyścią dla pacjenta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: