Społeczeństwo najlepszym lekiem czyli o Social Prescibing

Od wielu lat każdy serwis zajmujący się opieką nad pacjentami zauważa zdecydowany wzrost grupy pacjentów cierpiących na pewne przypadłości takie jak depresja, stany lękowe niskie samopoczucie, izolacja społeczna, zła sytuacja ekonomiczna.
Tacy ludzie zgłaszają się ze swoimi problemami do lekarzy rodzinnych ale również stanowią dość spory odsetek pacjentów na szpitalnych oddziałach ratunkowych lub dzwoniących wzywających pomocy ratownictwa medycznego.
Leczenie tych pacjentów będzie wysoce nie efektywne jeżeli poprzestanie się tylko na farmakoterapii, dlatego od kilku ostatnich lat we wszystkich rejonach Wielkiej Brytanii staje się coraz bardziej efektywny „Social Prescribing”

Czym jest Social Prescribing?

Social Prescribing – jest to referowanie pacjenta przez osobę która sprawuje zawód medyczny – lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny do lokalnych niemedycznych serwisów w celu wsparcia dobrego samopoczucia i dobrej jakości zdrowia pacjenta.

Jak widzimy na powyższej grafice – ludzie mogą mieć proste jak i wielotorowe problemy związane z problemami wiążącymi się ze zdrowiem psychicznym, pracą i ubóstwem, zakwaterowaniem, niepełnosprawnością, przewlekłymi chorobami itp. Po takiej grupie pacjentów możemy spodziewać się pogorszenia warunków socjalnych, izolacji społecznej oraz pogorszenia zdrowia – co spowoduje, że w przypadku opóźnienia reakcji opieka nad pacjentem może być wówczas dużo bardziej kosztowna.
Bardzo ważną rolę w rozpoznaniu potrzeb pacjenta ma osoba medyczna która się z nim styka lekarz rodzinny, pielęgniarka lub ratownik medyczny. W przypadku zidentyfikowania potrzeb pacjenta i jego zgody na udzielenie mu pomocy możemy zreferować go do lokalnego serwisu zajmującego się społecznym przepisem. Po kilku dniach z pacjentem kontaktuje się osoba – Link worker lub nawigator – osoba która ma określić najlepsze serwisy które mogą pomóc pacjentowi – często są to serwisy które działają bezpośrednio lub też pośrednio.
Wyróżniamy trzy główne drogi pomocy :

  • Nauka i umiejętności – zapewnienie pacjentom możliwości nauki, zdobycia nowych kwalifikacji jak i nauka różnych czynności – gotowania, rysowania, malowania, śpiewu, grupy dietetyczne – powoduje, że pacjent może stać się konkurencyjny na rynku pracy jak również przełamuję się izolację społeczną przez pracę w grupie z innymi ludźmi.
  • Społeczna pomoc w zatrudnieniu – spotkania z instytucjami i osobami które pomagają w znalezieniu pracy oraz jej utrzymaniu.
  • Aktywność – Zapewnienie pomocy podczas różnych form aktywności, kursy, malowanie, referowanie do grup które skupiają biegaczy, rowerzystów, pływaków jak również przy osobach starszych zapewnienie udziału w grupach rozwoju i opieki aby zbudować możliwość regularnej aktywności fizycznej, przebywania z ludźmi oraz nawiązania nowych znajomości. Pozwala walczyć z Izolacją społeczną, oraz utrzymać zdrowy styl życia.

Plusy – Pacjent będzie w lepszym zdrowiu, będzie miał dobre samopoczucie, oraz zwiększą się jego możliwości pracy.
W efektywny sposób można doprowadzić do wyleczenia takich chorób jak depresja, walczyć z izolacją społeczną, sprawić , że ludzie którzy posiadają choroby przewlekłe, są w wieku starszym będą mogły być bardziej aktywne i cieszyć się dobrym zdrowiem dłużej.
Kolejnym dużym plusem jest fakt, że pacjent któremu wymienione wyżej serwisy organizują czas staje się mniej regularnym pacjentem w ośrodku zdrowia, szpitalnym oddziale ratunkowym lub mniej wizyt realizowanych jest do niego przez zespoły ratunkowe co pozwala odciążyć system opieki zdrowotnej.
Niestety z własnego doświadczenia wiem, że istnieje duża grupa pacjentów którzy nie chcą pomocy od żadnych serwisów społecznych, w związku z czym nie jesteśmy w stanie im pomóc.
Szalejąca na świecie pandemia, spowodowała również, że wiele z tych serwisów zawiesiło swoją działalność a ich podopieczni zostali często bez pomocy. Dlatego w ciągu ostatnich miesięcy kładzie się nacisk na ponowne otwarcie tych serwisów aby w jak najlepszy sposób zadbać o nasze społeczeństwo.

Właśnie takiego działania brakowało mi w Polsce. Każdy z nas ludzi pracujących w systemie opieki zdrowia znamy ludzi, często są to nasi stali pacjenci dla których dużym benefitem było by zreferowanie do tego typu instytucji. W przyszłości pozwoliło by to odciążyć system i pozwoliło zapewnić lepszą opiekę pacjentom którzy na prawdę jej potrzebują.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: