10 złotych zasad przy wypadku drogowym

Dziesięć złotych zasad które obowiązkują przy wypadkach drogowych. Kilka dni temu miałem okazję wziąć udział w wykładzie prowadzonym przez internet. Wykładowcą był Mike Dayson oficer straży pożarnej, pracujący wiele lat na drodze. Obecnie zajmuje się on badaniem i rozwojem działań przy wypadkach drogowych. Jest on również członkiem programu badawczego EXIT – zajmujących się opracowaniem sposobu uwalniania pacjentów urazowych.

Standardowe manualne wydobycie pacjenta powoduje do czterech razy więcej ruchów kręgosłupem szyjnym niż kontrolowane samo wyjście pacjenta z wraku

Wykład rozwinął moje choryzonty o punkt patrzenia brytyjskich strażaków na uwolnienie pacjenta. Chciałbym przedstawić wam 10 złotych reguł które powinny obowiązywać przy każdym wypadku drogowym:

 1. Patrz na siebie – na swoje bezpieczeństwo, bezpieczeństwo miejsca zdarzenia,  czy masz ubrane ubranie ochronne , okulary, rękawice. Bezpieczeństwo przedeszystkim.
 2. Komunikacja – efektywne porozumiewanie się pomiędzy serwisami – straż pożarna – ratownictwo medyczne – uzyskanie i uzgodnienie informacji jakie mogą być potencjalne urazy pacjenta oraz ustalenie sposobu wyciągania pacjenta.
 3. Nie zaczynaj cięcia – Skonsultuj się z osobą medyczną, czasami próba wyjścia pacjenta z samochodu jest dla niego mniej urazowa niż ręczne wydobywanie. Bardzo często oszczędza to czas, ponieważ , średnia czasu wydobycia pacjenta wynosi 30 minut co zostało potwierdzone po przeanalizowaniu przez straż pożarną w UK przypadków uwalniania poszkodowanych(wiadomo czasami jest to 10 minut czasami jest to ponad godzina)
 4. Jeżeli tylko jest to bezpieczne i możliwe po ocenie medyka podjąć decyzję o kontrolowanym samodzielnym wyjściu pacjenta z samochodu(wszystko zależy od oceny medyka, oraz sił działających przy wypadku). Siły działające na pacjenta podczas ręcznego wyjmowania są duże i często mogą spowodować więcej obrażeń wtórnych niż wyjście pacjenta z pojazdu – jest to często również powiązane z mniejszym ruchem kręgosłupa. W badaniach prowadzonych przez straż – duża grupa pacjentów jest w stanie wysiąść z samochodu po mechanicznym otworzeniu drzwi, lub używając alternatywnego wyjścia np innych drzwi w samochodzie.
 5.  Proste rzeczy najpierw – wygeneruj miejsce – wyjmij siedzenia, otwórz wszystkie szyby w samochodzie (przed wyłączeniem zasilania),usuń przedmioty niebezpieczne , przetnij pedały. Zapewnij bezpieczeństwo pacjentowi i personelowi pracującemu dookoła samochodu.
 6. Troszkę wiedzy o samochodach – wyzwania – nowe technologie, samochody elektryczne. Używanie kart ratunkowych dostarczonych przez producentów. Jako ciekawostkę którą podaje straż pożarna, wielu producentów przed uwolnieniem pacjenta z pojazdu elektrycznego zaleca odczekać nawet kilkadziesiąt minut pomiędzy odłączeniem zasilania a rozpoczęciem uwalniania by zredukować ryzyko porażenia prądem.
 7. Znaj swój sprzęt – wiedz jak go użyć, w jakiej konfiguracji, gdzie się znajduje, stabilizacja pojazdu jest najważniejszym pierwszym krokiem.
 8. Znając pewne mechanizmy wypadku – trzeba być kreatywnym przy tworzeniu możliwości uwalniania pacjenta.
 9. Wybierz najszybszą drogę – wyjście pacjenta z pojazdu, minimalizować liczbę cięć, i rozparć samochodu by jak najszybciej uwolnić pacjenta z pojazdu.
 10. Minimalizować interwencje medyczne podczas wydobywania pacjenta z pojazdu. Podczas wydobywania pacjenta, każde zatrzymanie wydobycia w celu wykonania interwencji medycznej opóźnia każdorazowo wydobycie pacjenta o średnio 8-12 minut. Po zabezpieczeniu pacjenta, podaniu leków przeciwbólowych i TXA, oraz tlenu wydobycie powinno przerwać się tylko w sytuacjach krytycznych np. aby udrożnić i zabezpieczyć drogi oddechowe.

W wykładzie brał udział również doktor Tim Nutbeam konsultant medycyny ratunkowej szpitala w Devon – który również opowiadał o wyjściu pacjenta z pojazdu, oraz korzyściach z niego płynących.

W ostatnim czasie powstało w Wielkiej Brytanii wiele multidyscyplinarnych grup zawodowych zajmujących się badaniem skutków wypadków drogowych na obrażenia ciała – ich mechanizmem i przełożeniem tego na lepszą opiekę oraz sprawniejsze wydobycie pacjenta. Szacuje się, że dzięki postępowi tych badań uda się uratować więcej poszkodowanych w wypadkach drogowych, skrócić czas pobytu w szpitalu oraz rehabilitacji oraz uniknięcie niezbędnego kalectwa które przełoży się nie tylko na dobro pacjentów i ich rodzin ale także pieniądze zaoszczędzone na uniknięciu kosztów opieki w przypadku kiedy pacjent zostałby niepełnosprawny i nie byłby w stanie podjąć pracy oraz samodzielnego życia.

Ponieważ miałem kilka pytań odnośnie tego artykułu jakie są przesłanki do skłonienia pacjenta do wyjścia samemu pojazdu pod nadzorem chciałem przytoczyć standard NICE – standardy regulujące postępowanie i jego jakość w służbie zdrowia na terenie Wielkej Brytanii. Link do standardu zostawiam tutaj: https://www.nice.org.uk/guidance/ng41

Należy rozważyć poproszenie osoby o wyjście samemu z pojazdu w sytuacji kiedy nie jest ona fizycznie uwięziona (np sytuacja kiedy pacjent może wyjść inną drogą – np drzwiami z drugiej strony pojazdu, lub interwencja straży ograniczyła się tylko do otwarcia drzwi) oraz nie posiada żadnych z wymienionych:

 • Posiada urazów uniemożliwiających wyjście – uraz kończyn dolnych, podejrzenie złamania miednicy
 • Nie posiada żadnych ubytków neurologicznych – niedowładów, zaburzeń czucia
 • Nie posiada, bólu typowego przy urazach kręgosłupa
 • W ocenie Kanadyjskich zasad badania C-Spine pacjent nie jest w grupie wysokiego ryzyka. (Przedstawię zasady kanadyjskie poniżej)

Przed próbą opuszczenia pojazdu należy poinformować pacjenta , że jeżeli zacznie się u niego rozwijać ból w okolicy kręgosłupa, poczuje zaburzenia dotyku, niedowłady , jakikolwiek silny ból w tym momencie powinna ona zaprzestać dalszego wychodzenia i czekać na wydobycie.

W momencie w którym osoba opuści już pojazd należy polecić osobie położenie się na noszach które są postawione bezpośrednio przy pojeździe. W Ambulansie powinno się przeprowadzić badanie pacjenta również pod kątem urazów kręgosłupa.

Canadian C-Spine rule (źródło Facebook strona Pogotowie Ratunkowe Legnica)

Zapraszam do obserwowania mojego profilu na Facebook oraz Instagram gdzie pojawia się również wiele ciekawych informacji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: