W Pandemii nie ma sytuacji nagłych i pomocy natychmiastowej

Te ciekawe słowa wypowiedział Aaron Mishler. Pielęgniarz, były medyk wojskowy, osoba która była jednym z członków ekipy która leczyła pacjentów zarażonych wirusem ebola w zachodniej Afryce w 2014 i 2015 roku.

Nastały czasy pandemii. W tym momencie najważniejsze dla nas jest hasło które jest spotykane w każdym oddziale który zajmuje się leczeniem osób zakażonych wirusem ebola

Kto jest najważniejszą osobą pracującą na Oddziale Leczenia Eboli?
Ja nią jestem

13 włoskich lekarzy zmarło (artykuł pochodzi z końca marca więc liczby mogą być inne) z Powodu Covid-19. Jeżeli nie masz właściwego sprzętu ochrony osobistej nie wchodź bez względu na wszystko.
Do kogo skierowany jest ten przekaz – do wszystkich którzy pracują w systemie ochrony zdrowia.

W Pandemii nie ma sytuacji nagłych i pomocy natychmiastowej

Jako osoby pracujące w ochronie zdrowia, nie ważne gdzie pracujemy czy jest to oddział szpitala, ambulans ratownictwa medycznego , SOR, OIOM czy w innym miejscu. W czasach kryzysu nasze umiejętności i doświadczenie są dosłownie nieocenione. W ciągu najbliższego czasu każdy z nas będzie miał do czynienia z bardzo trudnymi momentami.
Jednak będziesz musiał postawić swoje potrzeby na pierwszym miejscu – chodzi tutaj o PPE (Środki ochrony osobistej) oraz o własne bezpieczeństwo.

Przykładowo – jeżeli jesteś pielęgniarką lub lekarzem na OIOM, chociaż dotyczy to każdej profecji medycznej, to musimy zdać sobie sprawę, że jeżeli zostaniemy zarażeni zostajemy wyłączeni z opieki nad pacjentami przez kilka tygodni (w najczarniejszym scenariuszu możemy umrzeć). Trzeba liczyć się z tym, że zastąpi Ciebie osoba bez Twoich umiejętności i doświadczenia. Personel który jest zredukowany staje się bardziej zmęczony i podatny na wszelkiego rodzaju pomyłki. Na dodatek Ty przechodzisz z drużyny ludzi pracujących w służbie zdrowia do drużyny pacjentów którzy korzystają z ich usług.

Wchodząc bez zabezpieczenia na szybko może uratujesz pacjenta, a może nie. Jednak na pewno nie uratujesz żadnych pacjentów w tych tygodniach które spędzisz w łóżku szpitalnym być może podłączony do respiratora.

Ludzie umierają. Nie stań się jednym z nich.

W Pandemii nie ma sytuacji nagłych i pomocy natychmiastowej

Podczas pandemii Eboli ludzie umierali. Jednak nie było,żadnego punktu do pośpiechu i wejścia bez środków ochrony osobistej. Ubranie tych środków zajmowało nam 10 minut. Jeżeli nie mieliśmy prawidłowego wyposażenia nie wchodziliśmy.

W Pandemii nie ma sytuacji nagłych i pomocy natychmiastowej

Jeżeli pracujesz czasami w opiece długoterminowej nad pacjentem i chcesz uratować pacjenta którego dobrze znasz i masz go na swoim oddziale, może w DPS od lat – Nie wchodzisz bez założonego sprzętu ochrony osobistej

W Pandemii nie ma sytuacji nagłych i pomocy natychmiastowej

Możesz mieć osobę która krzyczy ze swojego mieszkania lub pokoju , że jego matka umiera – Nie wchodzisz bez założonego sprzętu ochrony osobistej

W Pandemii nie ma sytuacji nagłych i pomocy natychmiastowej

Możesz mieć zainfekowaną rodzącą kobietę która krzyczy o pomoc – Nie wchodzisz bez założonego sprzętu ochrony osobistej

W Pandemii nie ma sytuacji nagłych i pomocy natychmiastowej

Możesz jechać do pacjenta który poddał się kwarantannie z raną postrzałową, lub do nieoddychającego dziecka – Nie wchodzisz bez założonego sprzętu ochrony osobistej

W Pandemii nie ma sytuacji nagłych i pomocy natychmiastowej

W sytuacjach prezentowanych powyżej, nie zrobienie niczego, nie wejście do środka ponieważ nie masz PPE lub spędzenie 10 minut na ubieraniu pełnego umundurowania ochronnego może być najtrudniejszą rzeczą jaką kiedykolwiek robiło się w życiu.
Wielu ludzi mówi, że nigdy tego nie zrobi, że nie jest w stanie powstrzymać się przez wbiegnięciem do pomieszczenia i ratowaniem pacjenta.

Lekarze i pielęgniarki z Liberii potwierdzali powyższy tekst. Bardzo często wbiegali by ratować ludzi bez żadnych środków ochrony indywidualnej. Mówili , że PPE jest przeklęte ponieważ pacjent potrzebuje ich.

Ci ludzie lekarze, pielęgniarki – zostali zakażeni, następnie zakażali innych i umarli…

Potem nikomu już nie pomogli.

Nie zapomnij o śmierci setek pracowników służby zdrowia.

pełen artykuł znajdziesz tutaj

Kilka słów ode mnie:

Wiem, że COVID19 to nie Ebola jednak chciałbym wam coś pokazać:
Pracuję w Wielkiej Brytanii. Na dzień dzisiejszy czyli ranek 13 kwietnia statystyki pokazują , że 10612 osób zmarło z powodu zakażenia Koronawirusem i wywołanej przez niego choroby COVID19.
Wśród tych ludzi jak podano 3 dni temu jest 19 osób które pracowały w brytyjskiej służbie zdrowia i leczyły osoby które były zakażone koronawirusem. Jednymi z pierwszych ofiar były dwie pielęgniarki w wieku 36 i 39 lat. Obie te pielęgniarki nie miały, żadnych poważnych problemów zdrowotnych. Coraz częściej słyszę również o personelu medycznym hospitalizowanym z powodu rozwijającego się zakażenia COVID19 oraz o ich stanie zdrowia i życia które wisi dosłownie na włosku.

Jednak często zakażenie pracownika służby zdrowia niesie za sobą tragedię całych rodzin. O czym uświadomiła mnie moja znajoma pracująca w jednym z pod londyńskich szpitali. Jeden z sanitariuszy w jej szpitalu. Pracujący z pacjentami zakażonymi COVID19 który zmarł z powodu tej samej choroby zaraził całą rodzinę. W momencie kiedy odbywał się jego samotny pogrzeb jego rodzina była pacjentami w szpitalu. Jego kilkuletnia córka w stanie ciężkim została przyjęta na dziecięcy oddział intensywnej terapii, natomiast jego żona i matka również w stanie ciężkim trafiły a specjalne oddziały dedykowane dla pacjentów z COVID19.

Myślę , że powyższe sytuacje dla wszystkich nas są przesłaniem , że nie możemy ryzykować życia naszego i naszych bliskich. Być może czasami warto poświęcić te kilka minut na poprawne i porządne ubranie odzieży ochronnej. Wiem, że to jest szczególnie trudne kiedy ktoś prosi, krzyczy, błaga lub po prostu widzimy, że stan pacjenta jest ciężki. Jednak to od nas zależy życie również naszych najbliższych i innych pacjentów. Dlatego to bardzo drastyczne zdanie musi być naszym przykazaniem w czasach pandemii:

W Pandemii nie ma sytuacji nagłych i pomocy natychmiastowej

Zapraszam was również do śledzenia mojego profilu na Facebooku https://www.facebook.com/paramedic999/ oraz Instagramie

Trzymajcie się zdrowo
Paweł

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: