Paramedic zawód w którym można się rozwinąć

W Polsce zawód Ratownika Medycznego jest w tym momencie całkowicie pozbawiony szansy rozwoju. Owszem jako Ratownik Medyczny można pracować w wielu miejscach czy to zespoły ratownictwa, szpital, uczelnie. Jednak nie ma z góry wytyczonych i utartych ścieżek rozwoju dla osób z tym wykształceniem.
Jak wygląda to w Wielkiej Brytanii? Jakie są możliwości pracy dla Paramedyków oraz jak może przebiegać ich kariera ?
Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule.


Koło kariery Collage of Paramedic

W 2018 roku ukazała się już czwarta edycja POST REGISTRATION – PARAMEDIC CAREER FRAMEWORK dokumentu który określa kierunki rozwoju osoby która posiada rejestracje w zawodzie Paramedic.

Jak widać na powyższym diagramie są cztery główne ścieżki rozwoju dla Paramedyków – Clinical Practice – czyli praca bezpośrednio z pacjentem w dedykowanych do tego celu miejscach. Leadership and Management – jest to kierunek rozwoju ukierunkowany na zarządzanie. Research and Development – Jest to kierunek w którym Paramedic zajmuje się różnego rodzaju badaniami oraz rozwojem w dziedzinie pracy obejmującej zawód. Ostatnim kierunkiem rozwoju jest Education – czyli edukacja – chętni którzy chcą podążać tym kierunkiem są przygotowywani do szkolenia studentów i obecnych pracowników.
W zależności od wybranej specjalizacji osoba która chce się rozwijać musi aplikować o dane stanowisko treningowe oraz o dostanie się na odpowiedniego rodzaju studia kursy, moduły itp.
Należy tutaj podkreślić , że bardzo często pogotowia same finansują naukę dla tej osoby która przez cały czas studiów znajduje zatrudnienie w strukturach pogotowia i otrzymuje regularne wynagrodzenie.
Można więc spotkać ludzi którzy po wspięciu się, po szczeblach kariery posiadają tytuły takie jak Consultant Paramedic lub Proffesor Paramedic a osoby piastujące te stanowiska zarabiają na prawdę dobre pieniądze które często przekraczają 50 000 funtów w skali roku.

Nowe role, nowe pole do pracy

W ciągu ostatnich kilku lat zawód Paramedic dostał kilka nowych możliwości rozwoju. W Wielu przychodniach brytyjscy ratownicy zostają zatrudnieni na stanowisku Paramedic Practitioner lub Advance Paramedic Practitioner i po ukończeniu okresu treningu, modułów uniwersyteckich i kursów zyskują dość samodzielne stanowisko. Pracę tą można porównać do zawodu który w Polsce spotykany był przed laty – felczera. Osoba taka może samodzielnie przepisać kilkanaście leków, oraz referować pacjenta do specjalistycznych klinik. W bardziej skomplikowanych sprawach musi ona skonsultować się z lekarzem który dostępny jest w przychodni.
Wiele regionalnych stacji pogotowia oferuje rozwój i zmianę profilu pracy. Można podążać w kierunku rozwoju klinicznego jako Senior lub Advance Paramedic. W ostatnim czasie coraz większa liczba ratowników decyduje się na pracę jako Rotational Paramedic – W moim pogotowiu polega to na podzieleniu obowiązków pomiędzy pracą w zespole ratownictwa medycznego oraz klinicysty na numerze alarmowym 999 oraz informacji medycznej 111 – ma się to przyczynić do zredukowania liczby wysyłanych zespołów poprzez wykonanie drugiego triażu pacjenta przez medyka na telefonie.

Jak widać w Wielkiej Brytanii istnieje gotowa i wypracowana ścieżka rozwoju dla ratowników medycznych. Istnieje również szereg instytucji gotowy zatrudnić ratowników. W większości przypadków , za twoją dalszą edukacje zapłaci ci twój pracodawca a czas który spędzisz na uczelni, lub poświęcisz studiowaniu będzie wliczony w twój czas pracy.
Dzięki temu w momencie kiedy ktoś czuje się już nie na siłach by pracować w zespołach ratowniczych, może spróbować swoich sił jako menadżer lub trener. Jak również spróbować opuścić sektor medycyny ratunkowej by sprawdzić się w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Dzięki takiemu rozlaniu zawodu Paramedic i nie ograniczeniu go tylko do pokładu karetek , system opieki zdrowotnej jest ciągle bardzo spragniony osób o tym wykształceniu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: