Jak nie SOR to co?

Ratownictwo medyczne jest systemem dedykowanym do zdarzeń nagłych, stanów zagrożenia życia. I większość pacjentów powinna trafić w trybie pilnym do szpitalnych oddziałów ratunkowych lub dedykowanych oddziałów szpitalnych by odzyskać zdrowie.

Zdecydowana większość pacjentów którzy otrzymują pomoc w ramach systemu ratownictwa medycznego czy to w Polsce czy w Zjednoczonym Królestwie nie są to pacjenci w stanie zagrożenia życia. Często dla tych pacjentów Szpitalny Oddział Ratunkowy (Emergency Departament ED) jest zdecydowanie złym miejscem do otrzymania pomocy jakiej potrzebują.

W poniższym artykule chciałbym przedstawić możliwości jakie ma ratownik w przekierowaniu opieki nad pacjentem do innych jednostek systemu opieki zdrowotnej. Ratownictwo Medyczne nie jest lekiem na całe zło, jednak bardzo często możemy przekierować pacjenta i jego potrzeby na właściwe tory.
W zależności od regionu UK instytucje które są dostępne dla ratowników mogą się nieco różnić dostępnością i zakresem obowiązków.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy moje Pogotowie Ratunkowe jako pierwsze w Anglii przy współpracy Advancd Life Supoort Group postanowiło dostosować i wprowadzić MTS – Manchester Triage System w szerokiej skali do karetek naszego regionu.
Dzięki temu rozszerzyły się znacznie możliwości zespołów ratowniczych w przekierowaniu opieki nad pacjentem do właściwych jednostek. A liczba pacjentów którzy nie są transportowani przez zespół ratowniczy do oddziału ratunkowego lub oddziału pomocy pilnej (UCC) zmniejszyła się do około 30%. Pokazuje to że prawie co trzeci pacjent zostaje przekierowany do alternatywnych form pomocy.

Lekarz Rodzinny – Przychodnia – GP
Bardzo często zdarza się nam pomagać pacjentom którzy posiadają drobne zachorowania lub ich problemy są przewlekłe. Najczęściej wówczas korzystamy z pomocy lekarza rodzinnego – GP który po rozmowie z ratownikiem może zorganizować wizytę w przychodni lub w domu dla pacjenta, udzielić telefonicznej konsultacji, lub zaaranżować pacjentowi przyjęcie do szpitala na oddział obserwacyjny. Jeżeli sytuacja tego wymaga pacjentem tym mogą się zająć inni pracownicy przychodni tacy jak farmaceuci, pielęgniarki lub ratownicy którzy pracują jako personel przychodni i wypełniają pracę podobną do tej jaką wykonywali dawniej w Polsce felczerzy.

Lekarz po godzinach (Out Of Hours) – czyli system nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Są to firmy które zabezpieczają dany obszar . Posiadają one swoje gabinety rozmieszczone w tym obszarze. Lekarze OOH przyjmują w tych gabinetach jak również udzielają porad telefonicznych i wyjazdowych. W tego typu przychodniach oprócz lekarzy pracują również podobnie jak w normalnych przychodniach pielęgniarki oraz ratownicy. W celu uzyskania wizyty dla naszego pacjenta kontaktujemy się z regionalnym dostawcą usług OOH. Lekarz z którym rozmawiamy na podstawie naszych informacji może zorganizować wizytę dla pacjenta lub przekierować opiekę do lekarza rodzinnego na następny dzień roboczy.

Walk in Centre – Niejednokrotnie pacjentom szczególnie w sezonie zimowym ciężko jest otrzymać wizytę u lekarza. wówczas mogą się udać do przychodni Walk in Centre – zasada funkcjonowania tego typu przychodni jest prosta – przychodzi się z ulicy i czeka się w kolejce na spotkanie z lekarzem lub pielęgniarką. Walk in Centre – akceptują tylko niegroźne zachorowania i urazy.

Minor Injury Unit – Jest to oddział który akceptuje pacjenta z drobnymi urazami – niegroźnymi złamaniami, ranami , obrażeniami. Bardzo często w tego typu oddziałach pacjentów przyjmuje pielęgniarka.

Urgent Care Centre – Jest to oddział który przyjmuje pacjentów którzy nie są w stanie zagrożenia życia. Jest to oddział w którym dyżurują pielęgniarki i lekarza, dysponuje zapleczem diagnostycznym – laboratorium, rentgen często tomograf. Personel może rozpocząć diagnostykę praz leczenie pacjenta. Na wyposażeniu UCC znajduje się zaplecze które pozwala również na zabezpieczenie pacjenta w stanie zagrożenia życia i przekazanie pacjenta do innego oddziału szpitalnego. UCC jest w stanie zdiagnozować i wprowadzić leczenie pacjenta z wieloma rodzajami schorzeń oraz urazów.

Grupy opieki domowej – Często nasi pacjenci z powodu pewnych schorzeń i sytuacji nie potrzebują pomocy lekarskiej, jednak dalszy pobyt w domu bez jakiejkolwiek pomocy jest dla tych osób bardzo niebezpieczny. Są to osoby na przykład osoby starsze które z powodu leczonej w chwili obecnej infekcji nie są w stanie wykonywać swoich normalnych czynności, a ich mobilizacja w warunkach domowych powoduje znaczny wzrost ryzyko upadku i urazu. W takich przypadkach, możemy przekierować opiekę nad pacjentem do specjalnych komórek służby zdrowia które zapewniają opiekę krótkodystansową w domu pacjenta. Opieka ta może przybierać różne formy od zapewniania opiekunów – kilka razy dziennie dla pacjenta. Opiekun ten będzie dbał o regularne przyjmowanie przez pacjenta leków oraz pożywienia, pomoże w codziennych czynnościach. Również w domu pacjenta może zjawiać się regularnie asystent pielęgniarski lub pielęgniarka w celu monitorowania stanu pacjenta, pobraniu badań do laboratorium. W przypadku kiedy stan pacjenta się pogorszy grupa ta rozpozna to i może podjąć bardziej specjalistyczne leczenie pacjenta bez zbędnych opóźnień.
Istnieją różne specjalistyczne grupy które zajmują się wsparciem osób z chorobami układu oddechowego POChP, które są w stanie podjąć leczenie pacjenta w domu, bez transportu pacjenta do szpitala.
Jedną z wspomnianych przeze mnie grup pomocy jest również Falls Team – czyli zespół złożony ze specjalistów w skład którego wchodzi fizjoterapeuta którzy są w stanie ocenić zdolność pacjenta do własnego poruszania się i wprowadzić wiele metod zabezpieczających przed przyszłymi upadkami.

Grupy pomocy psychiatrycznej, psychologicznej – W wielu rejonach istnieją instytucje które są w stanie pomóc ludziom z problemami psychiatrycznymi oraz grupy które są w stanie zapewnić opiekę ludziom którzy mają problemy natury psychologicznej, często wymagających nie tylko rozmowy jak i wsparcia.

Założenia brytyjskiego systemu są słuszne – żaden pacjent nie powinien pozostać bez opieki lub doradzenia gdzie może on otrzymać pomoc w swoim problemie. Często jeżeli pacjenci są w „Zielonej” kategorii – możemy im doradzić zwrócenie się o pomoc do lekarza rodzinnego w najbliższym dniu roboczym. Jednak wszystko zależy od indywidualnej sytuacji danego pacjenta. Ratownicy jako profesjonaliści powinni dbać o to by pomoc dla każdego pacjenta była odpowiednia dla jego potrzeb, otrzymana w odpowiednim czasie oraz odbyła się we właściwym miejscu.
Bardzo często zdarza się , że po przyjeździe pacjent jest gotowy na podróż do szpitala jednak jeżeli uznamy , że nie jest to dla niego najlepsze miejsce , możemy przekierować opiekę nad nim do innej instytucji nie narażając się na jakiekolwiek konsekwencje. Wówczas jeżeli pacjent wyrazi zdecydowaną chęć udania się do szpitala, może się on tam udać we własnym zorganizowanym przez siebie środku transportu.
Jednak większość pacjentów którzy są kierowani na inne ścieżki opieki jest bardzo wdzięczna temu systemowi ponieważ mogą otrzymać lepszą dedykowaną dla nich pomoc.
Jednym z moich marzeń jest to by podobny system wprowadzić w Polsce. Każdy z nas zna sytuacje ludzi często nieporadnych których zostawia się samym sobie ponieważ nie istnieją jakiekolwiek formy rozwiązania ich problemów, poza zawiezieniem ich do SOR który nie będzie w stanie pomóc w ich sprawie.
Ratownictwo Medyczne poprzez niewydolność systemu opieki zdrowotnej, POZ , NiŚOP jest lekiem na całe zło dla milionów ludzi na całym świecie , i każdy system w którym ratownictwo medyczne jest „za darmo” zmaga się ze zwiększoną liczbą wyjazdów do ludzi którzy tak na prawdę nie potrzebują pomocy zespołów ratownictwa medycznego. Moim skromnym zdaniem , my nie jesteśmy w stanie zmienić tego systemu – ponieważ należało by najpierw zreformować system podstawowej opieki zdrowotnej i opieki socjalnej. Jeżeli więc nie jesteśmy w stanie zredukować liczby tego typu wyjazdów powinniśmy mieć możliwość przekierowania opieki nad pacjentem w miejsce które pomoże pacjentowi w jego problemie.

Jedna myśl na temat “Jak nie SOR to co?

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: