999 Emergency Service Open Day – Chorley centrum treningowe LFRS

W dniu 20/07/19 przy niezbyt sprzyjającej pogodzie miałem przyjemność gościć podczas pikniku służb ratowniczych zorganizowanych w centrum szkoleniowym oraz siedzibie grupy poszukiwawczo -ratowniczej straży pożarnej Lancashire.
Udział w tej imprezie wzięły udział prawie wszystkie służby ratownicze które są zlokalizowane na terenie hrabstwa lancashire. Była to okazja do przedstawienia nowoczesnego sprzętu oraz taktyki działań ratowniczych.
Poniżej chciałem przedstawić kilka zdjęć z tego wydarzenia.

Stanowisko przygotowane przez Lancashire Fire & Rescue Service czyli straż pożarną hrabstwa lancashire stawiało na demonstrację grupy Ratowniczo – Poszukiwawczej (USAR) jest to jedna z 20 tego rodzaju grup w UK w skład tutejszej grupy wchodzi bardzo bogate wyposażenie. Są to między innymi trzy samochody marki MAN do przewozu kontenerów. Samochód do przewozów psów ratowniczych,kilka specjalistycznych samochodów wsparcia działań ratowniczych. Grupa ta posiada kilka kontenerów ze sprzętem do ratownictwa budowlanego, technicznego, poszukiwania i wydobycia ludzi spod gruzów i innych specyficznych miejsc.
Dodatkowo grupa ta zaprezentowała nowy samochód typu „Stinger” Jest to już drugi samochód tego typu zakupiony w hrabstwie. Jest to samochód ze specjalną wieżą gaśniczą i systemem do przebijania dachów który ułatwia znacząco gaszenie pożarów w obiektach przemysłowych.

Lancashire Constabulary – Czyli stanowisko policji hrabstwa lancashire.
Tutaj zdecydowanie nie zabrakło ciekawostek. Szybkie nowe samochody szybkiego reagowania oraz wsparcia taktycznego operacji. Stanowiska prewencji , oddział policji konnej, stanowisko sprawdzania prędkości pojazdów. Każdy mógł ubrać się w strój policjanta, oraz spróbować obsłużyć policyjny sprzęt.

North West Ambulance Service – pokazał dwa nowe pojazdy które dołączyły do floty pojazdów NWAS – są to Skoda Kodiac oraz elektryczny BMW i3. Na stanowisku NWAS można było obejrzeć między innymi stare ambulanse, zwiedzić i obejrzeć samochody RRV oraz karetkę Mercedes. Dodatkowo można było nauczyć się prowadzenia zabiegów RKO. Można było również przybić piątkę naszej maskotce – Pandamedic 😀

Bay Search and Rescue – Bardzo specyficzna jednostka ratownictwa przybrzeżnego. Powstała ze względu na bardzo specyficzny teren Zatoki Morecambe. Jest to zatoka Morza Irlandzkiego na którą bardzo silnie działają przypływy i odpływy. Sprawia to , że bardzo często w mulistym bardzo grząskim piachu po lub przed odpływem zostają uwięzieni ludzie lub pojazdy. Jednostka ta posiada pięć stacji ratowniczych w których stacjonuje bardzo dużo nowoczesnego i specjalistycznego sprzętu między innymi 4 łaziki przystosowane do poruszania się w grząskim piaszczystym terenie. Dużo informacji o tej jednostce można znaleźć tutaj https://www.baysearchandrescue.org.uk/team/ mam nadzieję w przyszłości zrobić osobny artykuł o tej niezwykłej jednostce.

Swoją wystawę mieli również ratownicy górscy. Nie była ona bogata ale można było obejrzeć dwa samochody z dwóch grup ratowniczych – Pednle oraz Bolton. Ratownicy ci prezentowali techniki ratownictwa wysokościowego.

Nowością w ratowniczym światku jest grupa ochotników LASAR Lancaster Area Search And Rescue – Grupa ta powstała zaledwie kilka lat temu. Jej zadaniem przede wszystkim jest prowadzenie działań z zakresu ratownictwa wodnego w rejonie Lancasteru.

Swoją reprezentacje miała również agencja rządowa Highways England.
W całej Anglii (agencja ta nie obejmuje działaniami Szkocji ani Walii) Działają setki patroli autostradowych które mają za zadanie zabezpieczenie miejsc kolizji , wypadków lub uszkodzonych pojazdów znajdujących się na poboczu i zorganizowanie bezpiecznego usunięcia ich z autostrady. Służba ta nie pełni funkcji ratowniczej , jedynie funkcję zabezpieczającą.

Poza wieloma atrakcjami na pikniku takimi jak zjeżdżalnie dla dzieci mini wesołe miasteczko można było zobaczyć również kilka starych samochodów wspierające zbiórkę pieniędzy dla lotniczego pogotowia. Budziły one na prawdę duże zainteresowanie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: