Krzesła dla CFR czyli kolejny sprzęt na miarę XXI wieku

W ostatnich tygodniach w moim regionie rozpoczął się test.
Jak już kiedyś pisałem tutaj : https://ratmednawyspach.blog/2019/02/08/upadek/ jednym z głównych powodów wyjazdów ratowników medycznych w Wielkiej Brytanii są upadki osób starszych.
W obecnej chwili wiele lokalnych gmin zdecydowało się wprowadzić specjalną usługę – interwencji w przypadku bez urazowego upadku i podniesienia starszej osoby z podłogi. Niestety usługi te nie są jeszcze bardzo popularne , a osoby starsze niechętnie z nich korzystają ponieważ musiały by opłacać miesięczny abonament.
Ratownictwo medyczne w Anglii jest bardzo zajętym systemem. Większość osób starszych spędza na podłodze ponad trzy godziny czekając na przyjazd Ambulansu, co może mieć wpływ na zdrowie tych osób.
Dlatego ostatnio moje pogotowie zdecydowało się skorzystać z pomocy Community First Responderów (CFR) wolontariuszy którzy są odpowiednio przeszkoleni do udzielania pierwszej pomocy i zostają wyposażeni w odpowiedni sprzęt i ubranie.
CFR w chwili obecnej zostali wyposażeni w specjalne krzesła służące do podnoszenia osób z podłogi. Mogą zostać oni wysłani do upadków bez urazów gdzie z wywiadu wynika , że osoba przebywa wciąż na podłodze. Wezwania te przychodzą zazwyczaj w najniższych kategoriach.

Na pewno to skróci czas oczekiwania „upadłych” pacjentów na podniesienie z podłogi, co obniży ryzyko wystąpienia „Long Lie”. Long Lie jest to sytuacja kiedy osoba w starszym wieku spędzi na podłodze minimum godzinę i nie jest zdolna do zmiany pozycji. U osób tych dramatycznie wzrasta ryzyko wystąpienia powikłań takich jak odleżyny , zapalenie płuc , odwodnienie lub hipotermia. Przebywanie na twardym podłożu pacjenta przez ponad 3 godziny zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu objawów rabdomiolizy dlatego każdy pacjent który spędził ponad 3 godziny na podłodze, lub innym twardym otrzymuje zalecenie udania się do szpitala w celu wykluczenia rabdomiolizy.

W założeniu CFR może dojechać na miejsce zdarzenia i dzięki przyrządowi Raizer spionizować pacjenta. Po sprawdzeniu podstawowych czynności życiowych CFR zostawia pacjenta w domu, do którego za kilka godzin przyjedzie specjalna drużyna upadkowa – składająca się z fizjoterapeuty oraz paramedyka , którzy dokonają pełnej oceny pacjenta i rozpoczną działania które zminimalizują ryzyko ponownego upadku pacjenta. Czasami jest to tylko dodanie kilku elementów wyposażenia domu. W niektórych przypadkach potrzebne jest przetransportowanie pacjenta wprost do oddziału obserwacyjnego , lub fizjoterapii gdzie pacjent zostanie wzmocniony, leczony do czasu odzyskania sprawności.

Urządzenie Raizer w działaniu

Okres próbny nowych rozwiązań będzie trwał kilka miesięcy i w razie jego sukcesu zostanie wdrożony w całym rejonie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: