Odkrywamy zarobki w Brytyjskim pogotowiu.

Zarobki Ratowników Medycznych w Polsce mogę określić jednym słowem. Są one niegodne.
Często Ratownik medyczny w naszym kraju zarabia dużo mniej niż kasjer w Biedronce , magazynier czy pracownik biurowy. Może to się wydać komuś dziwne i uderzać o kpinę jak zawód który ma ogromną odpowiedzialność , do którego wykonywania jest potrzebna olbrzymia wiedza, zawód ratujący życie i zdrowie jest tak marnie opłacany.
W wielu częściach kraju dalej ratownik za pełen etat zarabia 2300-2400 zł miesięcznie a ratownik który pracuje na własnej działalności gospodarczej zatrudniony na tak zwanym kontakcie ma stawkę niewiele powyżej 20zł/h gdzie musimy uświadomić sobie , ze od tej kwoty odprowadzić trzeba jeszcze składki na ZUS , podatki itp. To wszystko zmusza większość moich kolegów albo do brania dodatkowych dyżurów gdzie często 300 godzin dyżuru na miesiąc jest norma, albo do dorabiania w zupełnie innej profesji. A jak to wyglada w Anglii? Co różnicuje zarobki i jakie one są? NHS nie ukrywa ile zarabiają jego pracownicy w danych grupach zawodowych ale dokładnych informacji o zarobkach brytyjskich pracowników brak.
Długo zastanawiałem się jak przedstawić zarobki w Ratownictwie medycznym, żeby pokazać jak one mają się w stosunku do innych zawodów. Postanowiłem więc porównać zarobki w poszczególnych grupach zawodowych.

Zarobki w Anglii na podstawie przykładowych zawodów:

W Wielkiej Brytanii system zarobkowo-podatkowo-ubezpieczeniowy jest zupełnie inny niż w Polsce. Musimy zdać sobie sprawę , że w Polsce pracodawca ponosi bardzo duże koszty w związku z pracownikiem.

W UK jest dużo prościej. Większość umów o pracę zawiera stawkę godzinową brutto od której potrąca się podatek oraz składkę na ubezpieczenie , emeryturę. Do tego kwota wolna od podatku wynosi 12500 funtów.

W porównaniu przedstawie przykładowe proponowane zarobki funt/godzinę brutto w moim regionie z maja 2019. Mimalna stawka godzinowa zagwarantowana przez prawo dla osoby która ukończyła 25 lat to 8.21 funta/godzinę

  • Pracownik w magazynie fabryce/ magazynier kierowca wózka widłowego – 8.21-9.5 funta/godzinę
  • sprzedawca w sklepie – 8.21-10 funta/godzinę
  • pracownik telemarketingu – 8.50-9.60 funta/godzinę
  • spawacz, muraż , pracownik budowlany – 9-15 funta/godzinę
  • pracownik biurowy w biurze nieruchomości 8.80-10 funta/godzinę
  • pracownik domu pomocy społecznej 8.21-9.50 funta/godzinę
  • Pracownik ksęgowości 9.50-16 funta/godzinę
  • Nauczyciel dyplomowany – 12.16-17.79 funta/godzinę
  • Policjant z podstawowym stopniem –12.16-20.20 funta/godzinę
  • Strażak 11.50-15.70 funta/godzinę

Zarobki w Brytyjskim Ratownictwie Medycznym

NHS – Dzieli swoje zarobki na tak zwane bandy. Band- jest to grupa uposażenia. Do zarobków godzinowych należy dodać 20% dodatek za pracę w godzinach nocnych, wolnych od pracy i świątecznych.

Najmniej zarabiającą grupą zawodową są stażyści EMT1. Czyli Emergency Medical Technician 1 który znajduje się na 12 miesięcznym okresie próbnym. Znajdują się oni na bandzie 3 gdzie zarobki mieszczą się w przedziale 9.63-10.64 funta za godzinę.
W momencie kiedy EMT1 ukończy okres próbny zostaje on przeniesiony na band 4. Na tym bandzie EMT1 może zarobić od 10.79-12.16 funta za godzinę.
Początkujący paramedycy (New Qualificated Paramedic, NQP) oraz EMT2
Od około 2 lat każdy ratownik medyczny który otrzyma rejestrację staje sie NQP. Stopień ten charakteryzuje się tym , że paramedyk pracuje na bandzie 5, oraz w wielu sytuacjach nie może samodzielnie podjąć decyzji odnośnie postępowania z pacjentem. Zarobki tej grupy zawodowej wynoszą 12.39-15.40 funta/godzinę
Ratownicy medyczni – Paramedic znajdują się na bandzie 6 – zarobki w tej grupie zawodowej wynoszą 15.55 – 19.06 funta za godzinę. Daje to stawkę roczną brutto 30401-37265 funtów brutto.
Advance Paramedic , Consultant Paramedic – czyli Ratownicy Medyczni z ukończonymi studiami wyższymi , dodatkowymi kursami znajdują się na bandzie 7 z zarobkami od 19.22- 22.39 funta za godzinę.

Jak twierdzi zdecydowana większość pracowników brytyjskiego pogotowia zarobki te nie są satysfakcjonujące. Jednak za ta zarobki jest się w stanie żyć na spokojnie nie musząc brać setek dodatkowych nadgodzin. Jest to dla mnie bardzo duży plus tego systemu.
Poniżej chciałem przedstawić pełen schemat zarobków w NHS z podziałem na bandy.

2 myśli na temat “Odkrywamy zarobki w Brytyjskim pogotowiu.

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: