O standardach

Standardami są opracowane przez towarzystwa medyczne zalecenia odnośnie diagnostyki , metody leczenia oraz metod zapobiegawczych które mają przynieść pacjentowi jak największe korzyści jak również zminimalizować ryzyko pomyłki, dopuszczenia się błędu medycznego lub pominięcia ważnego szczegółu.

Ujednolicenie standardu postępowania oraz przestrzeganie go powoduje to, że każdy pacjent otrzymuje pomoc na tym samym poziomie , oraz minimalizowane jest zagrożenie zaniedbania zdrowia pacjenta.Działa to także w drugą stronę. Przestrzeganie standardów ma służyć ochronie pracownika przez pracodawcę w przypadku złożenia skargi przez pacjenta.

Kilkanaście lat temu kiedy rozpoczynałem pracę jako ratownik medyczny w Polsce uczyliśmy się naszego fachu od naszych ówczesnych kierowników zespołów -lekarzy. Każdy lekarz miał swoją wiedzę i leczył pacjentów troszkę inaczej.
W studium policealnym bardzo dobry lekarz uczył nas standardów leczenia wielu chorób jednak te standardy po wielu latach przedawniły się , nastały nowe , a standardy te były raczej standardami oddziałowymi a nie opieki przed szpitalnej.
Ratownik Medyczny w Polsce ma obowiązek uzyskania 200 punktów edukacyjnych w okresie 5 lat. Najczęściej punkty te zbiera się za kursy takie jak zaawansowane czynności ratowania życia u dorosłych, dzieci, zabiegi ratowania życia w traumie itp. Sprawia to , że ratownicy medyczni w Polsce są na prawdę biegli i dobrzy w stanach zagrożenia życia.
Co do innych stanów nagłych oraz przewlekłych wielu ratowników z powodu braku standardów postępowania , wzoruje się na metodach których nauczyli się w szkole lub podczas swojej pracy.
Mimo obietnic ministerstwa zdrowia złożonych zaraz po wejściu w życie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym od 2006 roku dalej standardy postępowania dla zespołów ratownictwa medycznego w Polsce nie ujrzały światła dziennego.

W Wielkiej Brytanii , Australii , USA , Kanadzie oraz wielu innych krajach praca ratowników pracujących w zespołach ratunkowych opiera się na krajowych standardach które szczegółowo regulują sposób postępowania i leczenia pacjenta z danymi dolegliwościami.

W Wielkiej Brytanii standardami które obowiązują Pogotowie są standardy JRCALC (Joint Royal Colleges Ambulance Liaison Commitee) które są opracowane dla potrzeb pomocy przed szpitalnej i opierają się na standardach NICE które standaryzują postępowanie w każdej dziedzinie medycyny. Dla zainteresowanych standardy NICE dostępne są tutaj (https://pathways.nice.org.uk/).
Każdy pracownik pogotowia zobowiązany jest do przestrzegania standardów JRCALC lub w sytuacji gdy dane pogotowie ma swój własny standard dla danej sytuacji – przestrzegać tego standardu.
Każdy pracownik dostaje od pracodawcy książkę JRCALC oraz wersję kieszonkową – która zawiera wskazania do podania leków , dawkowanie oraz bardzo potrzebną rzecz mianowicie „Page of Age” czyli podsumowanie parametrów życiowych , dawkowanie i podpowiedzi jakiego rozmiaru sprzętu musimy użyć dla dzieci w danym wieku. W moim pogotowiu standardy JRCALC są również dostępne w formie aplikacji każdym tablecie zamontowanym w karetce, telefonie służbowym. Każdy pracownik może je również bezpłatnie pobrać na swój prywatny telefon.

JRCALC – Pełna książkowa wersja standardów , uaktualnienie do standardów oraz kieszonkowa wersja standardu.

Od kilku miesięcy w moim pogotowiu rozpoczęliśmy używać tabletów w karetkach. Już za kilka miesięcy zaczniemy używać systemu ePRF – czyli elektronicznych kart wyjazdowych. Jednak już w tym momencie urządzenia te prezentują bardzo duże możliwości. Za pośrednictwem tabletu w obecnej chwili mam dostęp do JRCALC, systemu triage MTS, dostęp do narodowej bazy leków , toksyn i trucizn Toxbase. Opcję wyszukiwarki internetowej oraz dostęp do wytycznych postępowania przy wypadku masowym.

Używanie standardów JRCALC – jest jednym z parasoli ochronnych nie tylko dla pacjenta, chroni on również pogotowie i ratownika udzielającego pomocy.
Ponieważ w przypadku kiedy do pogotowia, sądu wpłynie skarga od pacjenta na wasze postępowanie to wówczas jeżeli w PRF czyli karcie wyjazdowej znajdują się wszystkie informacje które potwierdzają , że postępowaliście zgodnie z JRCALC nie będziecie mieli żadnego problemu a pracodawca zapewni wam wsparcie.

Co bardzo mi się podoba pracodawca nie wymaga aby znało się te standardy na pamięć w najdrobniejszych szczegółach. Zawsze kiedy nie jesteś pewien jak postąpić albo chcesz się upewnić , że postępujesz właściwie możesz otworzyć swojego kieszonkowego JRCALC lub apkę w telefonie i sprawdzić. Nigdy nie spotkałem się z negatywną reakcją pacjentów – w stylu po co ty to sprawdzasz, powinieneś to wiedzieć, bo jak nie to nie nadajesz się do tej roboty.
Jeżeli powiesz pacjentowi – przepraszam muszę się upewnić , że ten lek lub sposób postępowania będzie dla ciebie najlepsza pacjenci to zrozumieją .

Wiele razy czuję się związany brytyjskimi standardami i w poszczególnych sytuacjach definitywnie uważam, że pacjent w Polsce dzięki szerszym uprawnieniom ratownika medycznego uzyskał by bardziej specjalistyczną pomoc na etapie przed szpitalnym.
Jednak w Anglii czuję się bezpiecznie.
W Polsce w przypadku skargi bardzo dużo zależy od tego kto ocenia daną skargę i postępowanie, jak również w przypadku spraw sądowych kto jest biegłym sądowym (do zostania biegłym wymagane jest tylko tylko kilkuletnie doświadczenie w zawodzie , które wcale nie odzwierciedla wiedzy praktycznej oraz teoretycznej tego człowieka). Dlatego w przypadku otrzymania skargi tak na prawdę , żaden ratownik nie jest w pełni chroniony przed odpowiedzialnością.
W Brytyjskim systemie jeżeli wykonałem wszystkie zalecenia standardów mogę być spokojny ponieważ ,zarówno pogotowie jak również inne instytucje takie jak HCPC nie pociągnął mnie do odpowiedzialności.

Standardy JRCALC zlikwidowały pediatryczną niepewność jakich dawek użyć dla dzieci w danym wieku dzięki wprowadzeniu kart Page for Age

Demonstacja elektronicznej wersji JRCALC iCPG która jest dostępna na platformy android oraz IOS

Z czego składają się standardy JRCALC

Standardy JRCALC składają się z kilku ważnych części.

  • Wytycznych dotyczących oceny i leczenia bólu
  • Wytycznych postępowania w zatrzymaniu krążenia, oraz opieki przed i po zatrzymaniu krążenia
  • postępowanie w różnych stanach chorobowych – ból brzucha, ból głowy, astma , cukrzyca, zatrucia itp
  • postępowanie i ocena pacjenta z urazami, oparzeniami
  • postępowanie z pacjentami w okresie ciąży i okołoporodowym
  • lista leków które może użyć paramedic – dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, opis działania leków.
  • Page-for-Age – czyli strona o wieku – są to gotowe karty z wiekiem pacjenta – noworodek ,1 miesieczne, 3 miesięczne, 6 miesięczne, 9 miesięczne, 12 miesięczne dziecko , 18 miesieczne , 2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12 letnie dziecko. Gdzie na każdej stronie podane są parametry życiowe dziecka w każdym wieku , dawki leków oraz sprzętu który powinno zastosować się u tego dziecka. Dawki leków są przestawione w formie tabelki w której podana jest nazwa leku , dawka początkowa, dawka jaką można powtórzyć, czas pomiędzy powtórzeniem dawek , pojemność pełnej ampułki – ilość leku w ml którą należy podać dziecku z tej ampułki , dawka maksymalna oraz droga podania.

Uważam , że dla ochrony pracowników ratownictwa medycznego w Polsce powinny zostać standardy postępowania (kilka stacji ratownictwa medycznego nie mogących doczekać się wprowadzenia państwowych standardów wprowadziło swoje własne). Jednak już na początku drogi widzę wiele problemów. Brakuje instytucji która mogłaby sprawować nadzór merytoryczny nad standardami i sukcesywnie aktualizowała je równocześnie ze zmianą postępowania udokumentowaną badaniami naukowymi. Obawiam się , że gdyby rząd wprowadził standardy bez powołania tego typu instytucji na ich pierwszą aktualizację musielibyśmy czekać znowu kilkanaście lat. Należało by wytyczyć odpowiednie ścieżki dydaktyczne dla ratowników pracujących obecnie w systemie oraz studentów. Uważam również, że standardy powinny zostać wprowadzone w innych dziedzinach polskiej medycyny. Pozwoliło by to zakończyć działanie na zasadzie wolnej amerykanki i zapobiec wielu aferom medycznym oraz tragedią które na pewno będą miały miejsce w przyszłości a spowoduje je opieszałość , lenistwo lub po prostu brak nowej wiedzy z danego zakresu. Jednak zanim coś takiego nastąpi polski system wymaga gruntownych zmian, jest niedofinansowany, cierpi na brak personelu i specjalistów a dyrektorzy placówek medycznych liczą tylko oszczędności i próbują oszczędzać dosłownie na wszystkim.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: