Kto jest Kim

Czy ktoś pamięta kiedy jeszcze istniała stara strona http://www.ratmed.pl która skupiała całą społeczność ratowniczą chcącą podyskutować i wymienić się poglądami jakieś 15 lat temu. Atmosfera tej strony była niezwykła. Forum żyło na prawdę intensywnym życiem a dyskusje były na naprawdę wysokim poziomie tak jak i tematy poruszane na nim. Chyba nikt nie jest w stanie zbudować dzisiaj takiej strony na której była by taka niezwykła atmosfera ratowniczej braci.

Pamiętam zagorzałą dyskusję o tym jaki jest zagraniczny odpowiednik tytułu polskiego ratownika medycznego.
Część osób twierdziła że jest to Paramedic , inni przekonywali do tego że powinien to być Emergency Medical Technician. Powstawały ciekawe teorie, że Paramedic to jest osoba po studiach natomiast osoby które ukończyły szkołę policealną mogą się tylko tytułować Emergency Medical Technician. W końcu jednak tłumacze przysięgli przylepili na dyplomach mega dokładne tłumaczenie naszego zawodu : Medical Rescurer. Kurczę jak sobie przypomnę jak pokazywałem swój dyplom po raz pierwszy w Anglii wszyscy drapali się po głowie i myśleli WTF. Fakt faktem jest to dziwadło lingwistyczne znane jedynie w Polsce czy nie łatwiej było by podać na dyplomie właściwy prawidłowy międzynarodowy tytuł zawodu : PARAMEDIC.

Ale dość już o tym pora opowiedzieć wam o ludziach którzy tworzą system ratownictwa medycznego w Północno Zachodnim Pogotowiu Ratunkowym. Dlaczego tylko tutaj. Ponieważ w Anglii każde pogotowie działa troszkę inaczej. W Każdym z nich są inne zawody które posiadają troszkę inny zakres uprawnień i obowiązków i tak np pracownik mojego pogotowia który ma tytuł Emergency Medical Technician I w sąsiednim pogotowiu Yorkshire Ambulance Service ma swojego odpowiednika pod nazwą Emergency Care Assistant.

Żeby nie rozciągać się i nie napisać małej książki postaram się przedstawić zawody które pracują po tzw „Dark Side” czyli ciemnej stronie którą zwyczajowo pracownicy określają system ratownictwa medycznego w Wielkiej Brytanii. Dla ułatwienia podzielę je na dwa korpusy:

KORPUS TECHNIKÓW

Technik Pogotowia stopień I. Czyli Emergency Medical Technician I w niektórych pogotowiach Jest to Emergency Care Assisstant lub Emergency Care Practitioner jest to osoba która ukończyła kurs organizowany przez pogotowie ratunkowe. Cały kurs trwa 3 miesiące – 4 tygodnie są przeznaczone na tzw Blue Light Course o którym opowiem wam szczegółowo już wkrótce w skrócie powiem tylko tyle , że ów kurs ma przygotować przyszłych pracowników pogotowia do bezpiecznej jazdy alarmowej ambulansem.
Kolejne 8 tygodni jest to trening medyczny który ma przygotować technika do przyszłej roli. Po pozytywnym zakończeniu treningu i odbyciu 3 (słownie trzech) obserwacyjnych zmian na tak zwanego „trzeciego” EMT1 jest już przygotowany do pracy w zespole dwuosobowym wraz z Paramedykiem.
Przez najbliższe 12 miesięcy nasz technik pozostaje na okresie próbnym podczas którego będzie oceniana jego przydatność do pracy. Pozytywnie zweryfikowany EMT1 otrzymuje tytuł AAP – Advance Ambulance Practitioner który pozwala pozytywnie rozeznać jego kwalifikacje na terenie całej Anglii
W NWAS EMT 1 może podać pacjentowi samodzielnie następujące leki:
– Aspiryna
– Paracetamol w postaci tabletek i syropu
– Ibuprofen w postaci tabletek i syropu
– Tlen
– Entonox – wziewny środek przeciwbólowy
– Salbutamol w nebulizacji
– Ipratropium Bromide – w nebulizacji
– Nitroglicerynę

Technik Pogotowia stopień II – Emergency Medical Technician II. W obecnej chwili moje pogotowie przestało kształcić EMT2. W porównaniu do EMT1 EMT 2 może:
– Adrenalina – podać domięśniowo przy wstrząsie anafilaktycznym.

Obydwa te zawody mogą prowadzić zabiegi resuscytacyjne w zakresie BLS Defibrylator musi wówczas być ustawiony w tryb AED.

KORPUS PARAMEDYKÓW

Paramedyk – Paramedic. Na terenie Wielkiej Brytanii tytułu zawodowego Paramedic może używać tylko osoba która otrzymała i ma aktualna rejestracje w HCPC czyli urzędzie skupiającym wokół siebie zawody medyczne inne niż pielęgniarka czy lekarz.

Według nowego systemu Paramedic musi ukończyć 3 letnie studia aby otrzymać rejestracje w HCPC. Warto jednak wspomnieć, że nie tak całkiem dawno zaledwie kilkanaście lat temu wystarczyło do zostania paramedykiem ukończyć kilkunasto tygodniowy kurs (sic!) W Tym samym czasie w Polsce żeby zostać ratownikiem medycznym trzeba było minimum ukończyć dwu letnie studium zawodowe. Nadmienię tutaj ze ludzie którzy ukończyli ten stary kilkunasto tygodniowy kurs na paramedyka po wprowadzeniu obowiązkowych studiów w żaden sposób nie są zobowiązani do uzyskania dodatkowego wykształcenia na poziomie studiów wyższych.

Paramedic jest podstawowym pracownikiem ambulansów oraz samochodów szybkiego reagowania może on założyć dostęp dożylny i podawać leki dożylnie oraz prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechowa na poziome ALS dzięki przyrządowemu zabezpieczeniu dróg oddechowych – intubacji dotchawicza lub użycie maski krtaniowej. Paramedyk również jest osoba która może podjąć decyzje o nie rozpoczynaniu lub zakończeniu reanimacji a także nie podejmowaniu czyli najprościej w świecie ujmując może stwierdzić zgon pacjenta.

Senior Paramedic – Jest to paramedyk po specjalnym szkoleniu dzięki któremu może dodatkowo :

  • Założyć dojście doszpikowe IO

  • Podać adrenalinę w celu podniesienia ciśnienia w przypadku ROSC czyli powrotu spontanicznego krążenia

  • podjąć stymulacje elektryczną pacjenta w przypadku ROSC

Advance Paramedic -Paramedic który ukończył dodatkowe studia podyplomowe i uzyskał tytuł APP – Advance Paramedic Practicioner dodatkowymi jego umiejętnościami są min:
– Podanie pacjentowi Ketaminy oraz Midazolamu
– Wykonanie tracheotomii ratunkowej

Consultant Paramedic – Jest wybierany spośród Advance Paramedic jego rolą jest koordynowanie działań AP oraz nadzorowanie działań zespołów ratownictwa pod względem wydawania rozporządzeń i dyrektyw.

Trzon systemu ratownictwa w regionie stanowią zespoły dwuosobowe takie Polskie „P” w skład którego wchodzi najczęściej Paramedic oraz EMT dużo zadziej spotykane są zespoły których obsada jest dwóch paramedyków lub dwóch techników.

IMG_0451
DMA – Czyli Zespoły Ratownictwa medycznego obsadzone przez dwóch pracowników systemu ratownictwa medycznego

Niespotykane natomiast w polski systemie są Rapid Response Vehicle (RRV)- Czyli samochód osobowy który jest w stanie dotrzeć do pacjenta dużo szybciej niż standardowy ambulans

13094271_1294769453884501_1194494078333525863_n
RRV – Rapid Response Vehicle – Samochód obsadzony przez Paramedyka lub Senior Paramedyk który ma za zadanie dotrzeć jak najszybciej do poszkodowanych w stanie zagrożenia życia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: