Lekarz rodzinny czyli o angielskich GP. Jak się zarejestrować i jak to działa

Dzień dobry.

Dzisiaj chciałem opowiedzieć Państwu o podstawowej opiece zdrowotnej która jest świadczona na terenie Anglii. System Podstawowej opieki zdrowotnej w tym kraju pod wieloma względami jest podobny do Polskiego ale posiada również wiele różnic które dzisiaj będę chciał przestawić.

Przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej czyli popularne – Health Centre lub Surgery aby zostać pacjentem należy się zarejestrować. Bardzo pomocną urządzeniem które ułatwi znalezienie przychodni która przyjmuje zapisy nowych pacjentów pacjentów, jak również pokazuje opinie i statystyki o danej przychodni jest strona: https://www.nhs.uk/Service-Search/GP/LocationSearch/4 . Po znalezieniu przychodni która będzie nam odpowiadała , możemy do tej przychodni przyjść i odebrać plik aplikacji do zarejestrowania się jako pacjent w przychodni. Po wypełnieniu tej aplikacji (w zależności od przychodni od kilku do kilkunastu stron) zjawiamy się z naszym dowodem który potwierdzi naszą tożsamość – Dowód osobisty, Paszport , Brytyjskie prawo jazdy, niektóre przychodnie wymagają również potwierdzenia miejsca zamieszkania. Po udowodnieniu naszej tożsamości recepcjonista przyjmuje naszą aplikację, a my możemy wrócić do domu i oczekiwać na list który potwierdzi naszą rejestracje. W przychodni powinniśmy otrzymać również informację jak długo nasza rejestracja może potrwać , ponieważ w zależności od przychodni może to potrwać od kilku tygodni nawet do 2-4 miesięcy.
W tym czasie przychodnia składa wniosek o nadanie nam naszego indywidualnego numeru NHS – który jest naszym indywidualnym identyfikatorem medycznym, lub jeżeli wcześniej byliśmy zarejestrowani w innej przychodni występuje do poprzedniej przychodni o przesłanie historii chorobowej.
Po otrzymaniu listu o rejestracji możemy już skorzystać w pełnym zakresie z usług POZ (GP).

Wizyta w przychodni : Zamówienie wizyty w przychodni nie różni się niczym od sposobów spotykanych w Polsce. Można przyjść bezpośrednio do rejestracji, zadzwonić lub w niektórych przychodniach można skorzystać ze strony internetowej.
Niestety wiele rejonów Anglii cierpi na bardzo duży brak Lekarzy rodzinnych czyli General Practitioner czyli GP, powoduje to że czas oczekiwania na wizytę może trwać kilka dni lub zamiast lekarza przyjmie nas na przykład Pielęgniarka – Nurse Practicioner NP lub Ratownik Medyczny – Paramedic Practicioner PP. W zależności od tego co nam dolega recepcjonista powinien skierować nas do właściwej osoby. Ale zacznijmy od początku:

KTO PRACUJE W PRZYCHODNI?

Bardzo często buszując po lokalnych polskich forach internetowych spotykam się z burzliwymi dyskusjami – „Powiedzcie mi w której przychodni przyjmuje pediatra?” lub „w której prychodni przyjmuje ginekolog” i pojawia się dyskusja jedni twierdzą , że w przychodni nie ma lekarzy pediatrów i ginekologów , część ludzi opiera się , że są. A jak to jest w rzeczywistości.

W Polsce dopiero od kilkunastu lat twa restrukturyzacja systemu POZ, a specjalizacja Lekarz Medycyny Rodzinnej jest jeszcze w Polsce dość młodą specjalizacją. W każdym razie wielu lekarzy pracujących w przychodniach ma specjalizacje z Interny, często spotka się kardiologów, diabetologów , i inne specjalizacje medyczne. Lekarze ci przyjmują pacjentów jako lekarze pierwszego kontaktu, oczywiście w poradni dziecięcej urzędują lekarze pediatrzy.

Tym czasem w Anglii pomimo , że system POZ wciąż ewoluuje , jednak jego kształt i forma, system szkolenia i specjalizacji lekarskiej GP działa od bardzo wielu lat. Brytyjski system opieki zdrowotnej zakłada brak specjalistów z innej dziedzin w podstawowej opiece zdrowotnej, ponieważ w razie potrzeby pacjent może zostać skierowany do danej poradni specjalistycznej.
Lekarze rodzinni czyli GP są to lekarze którzy ukończyli w zależności od profilu 4-6 letnie studia na kierunku medycznym oraz odbyli dwuletni staż jako „Junior Doctor” po odbyciu tego stażu młody lekarz może rozpocząć kurs dla lekarzy Medycyny Rodzinnej – GP i po sukcesywnym zdaniu i zaleczeniu kursu rozpocząć pracę
Lekarz GP ma możliwość rozwoju poprzez dostępne kursy i szkolenia może on również zrobić coś co można by najtrafniej określić studiami dyplomowymi ze specjalności :
Dyplom ze zdrowia dzieci – Diploma in Child Health jest to dwuletni kurs dyplomowy który jest kursem dla lekarzy którzy współpracują z pediatrią (Np lekarze rodzinni, lekarze ratunkowi) lecz nie mają specjalizacji z pediatrii. Po ukończeniu kursu Lekarz może dodać specjalizacje DCH do swojego tytułu. Jednak nie zmienia to w żaden sposób faktu że jest to dalej Lekarz rodzinny a nie lekarz ze specjalizacją z pediatrii.
Dyplom z Prowadzenia ciąży i ginekologii –
Diploma from the Royal College of Obstetricians and Gynaecologists
czyli DRCOG jest zdawany najczęściej po zakończeniu 3 letniej specjalizacji a lekarz który go sukcesywnie zakończy uzyskuje tytuł DRCOG. Na co warto zwrócić uwagę w Wielkiej Brytanii nie ma możliwości bezpośredniego dostępu do ginekologa. Większość problemów ginekologicznych jak również prowadzenie prawidłowej , rozwijającej się ciąży zostaje w rękach lekarza rodzinnego. W przypadku napotkania problemów lekarz rodzinny może skierować pacjenta do poradni ginekologicznej.
Dyplom z planowania rodziny lub życia seksualnego –
Diplomas of the Faculty of Family Planning and/or Reproductive and Sexual Health of the Royal College of Obstetricians and Gynaecologists. Są to krótkie kursy które może odbyć lekarz rodzinny. Po ich ukończeniu możemy spotkać koło imienia lekarza taki oto skrót : DFFP lub DFSRH .

Tak więc w przychodni zdrowia nie ma lekarzy Pediatrów i ginekologów jako samodzielnych specjalistów są jedynie lekarze rodzinny posiadający odpowiednie podspecjalizacje.

W wielu przychodniach jest niedobór lekarzy rodzinnych GP pracują również pielęgniarki i ratownicy medyczni którzy ukończyli specjalistyczny kurs w zależności od regionu Anglii kilkumiesięczny do około 1,5 roczny.
Po ukończeniu kursu otrzymują tytuł Nurse Practitioner lub Paramedic Practitioner. Nie możliwe jest znalezienie polskiego odpowiednika – może dawny zawód felczera byłby troszkę spokrewniony z tym zawodem. Są to osoby które przyjmują pacjentów zgłaszających się do lekarza z prostszymi przypadkami. Mogą przepisać około 30 leków na receptę. w poważniejszych przypadkach lub w przypadku potrzeby zreferowania danej osoby do specjalisty muszą poprosić o konsultację lekarza rodzinnego GP. Bez tego mogą pacjentowi ustalić miejsce na oddziale diagnostycznym Assessment Unit , lub skierować pacjenta do wielu komórek zajmujących się opieką nad pacjentem – diabetyk, dietetyk, fizjoterapeuta.

Najczęściej diagnostyką taką jak zrobienie EKG, założenie Holtera, zmierzenie ciśnienia , pobranie krwi do badań zajmują się mniej wykwalifikowani pracownicy przychodni Asystenci zdrowotni którzy mają odciążyć personel kliniczny od wykonywania tego typu badań, dzięki czemu lekarz, pielęgniarka czy ratownik mogą przyjąć więcej pacjentów.

SKIEROWANIA

Skierowanie do specjalisty – W Polsce otrzymuje się mały biały świstek papieru i z nim udajemy się zarejestrować do specjalisty. Bardzo często ludzie rejestrują się w jednej przychodni i idą szukać bliższego terminu do następnej. W efekcie tego powstaje bardzo wiele wizyt dla jednego i tego samego pacjenta u specjalisty w wielu przychodniach co niestety zwiększa czas oczekiwania oraz dostępność danych lekarzy.

W Anglii GP poinformuje pacjenta o potrzebie dodatkowych badań i konsultacji specjalistycznych oraz z racji tego , że dużą część wszystkich problemów załatwia się listownie nie omieszka dodać , że za kilka dni pacjent otrzyma list ze skierowaniem. Rzeczywiście po kilku – kilkunastu dniach do domu przychodzi list w którym znajduje się specjalny kod oraz lista przychodni lub szpitali dni tygodnia i godziny gdzie możemy tego specjalistę zastać. W liście znajduje się kod którego możemy użyć do potwierdzenia naszej wizyty w danym miejscu o danym czasie możemy to również zrobić telefonicznie. Zwykle czas oczekiwania na wizytę u specjalisty waha się od kilku dni do kilku miesięcy w zależności od dostępności danych specjalistów oraz miejscu w którym się mieszka.

RECEPTY

W momencie kiedy otrzymamy receptę realizujemy ją podobnie jak w Polsce. Czyli udajemy się do apteki.
Różnica pomiędzy Anglią a Polską polega na bardzo istotnej rzeczy. Ceny leków są ujednolicone i za każdy lek jaki posiada się na recepcie płaci się jedynie 8.60£ nie ważne jest czy lek w cenach producenta jest droższy czy tańszy. Osoby z chorobami przewlekłymi , emeryci , dzieci , osoby bezdomne oraz w trudnej sytuacji życiowej są zwolnione od płacenia za leki i otrzymują je za darmo. W przypadku osób które kupują dużo leków (wystarczy 2 na miesiąc) można wyrobić sobie za 104 £ na rok NHS Prescription Prepayment Certificate kartę która uprawnia Pacjenta do zakupu nieokreślonej liczby leków za jedyne 104 £.

Zwolnienie lekarskie

W Anglii pracownik może sam poświadczyć o swojej chorobie przy czasie krótszym niż 5 dni roboczych. W przypadku nieobecności w pracy dłuższej niż 5 dni zwolnienie na kolejne dni musi wystawić lekarz GP lub specjalista. Nie ma ono ujednoliconego druku. Może to być zwykły list z podpisem lekarza (bez pieczątki – pieczątki są prawie całkiem zapomniane w Brytyjskim systemie opieki zdrowotnej) lub wypełniony druk.

PRZYCHODNIA PO GODZINACH PRACY:

W Wielkiej Brytanii Przychodnie są zamknięte w weekendy oraz w nocy. wiele małych przychodni jest również zamkniętych w okresie bożego narodzenia oraz świąt wielkanocnych.
W calu umówienia się do lekarza Nocnej i świątecznej Opieki (Out of Hours) musimy zadzwonić na numer medyczny NHS 111 . W przypadku niedostatecznej znajomości języka możemy poprosić operatora o połączenie nas z tłumaczem. W Polsce nie posiadamy tego typu infolinii medycznej. Jest to mega rozbudowany system każdy region Anglii posiada swoją własną centralę numeru 111 a w każdej centrali w jednym momencie pełni dyżur nawet kilkuset operatorów tego numeru.

Dzwoniąc pod numer NHS 111 Musimy odpowiedzieć na szereg pytań które zada nam operator jest to swoisty Triage który ma ocenić nasz obecny stan zdrowia. Po tych pytaniach system komputerowy zadecyduje jakie będzie najlepsze rozwiązanie dla naszego problemu :

  • Udzielenie telefonicznej porady, jakie leki zażywać oraz jak postępować w danej sytuacji, które przeczyta nam operator z ekranu komputera.
  • Przekierowanie naszej rozmowy do osoby z wykształceniem medycznym – Pielęgniarki, Ratownika medycznego, Farmaceuty lub innej medycznej profesji która udzieli nam bardziej zaawansowanej porady
  • zaaranżuje spotkanie w przychodni opieki całodobowej lub wizytę domową ( w przypadku osób które mają problemy z poruszaniem)
  • poleci udać się do Urgent Care Centre lub oddział ratunkowy
  • wyśle do nas zespół ratownictwa medycznego

Myślę, że ta krótka opowieść przybliżyła wam troszkę funkcjonowanie podstawowej opieki zdrowotnej w Anglii w razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu ze mną

2 myśli na temat “Lekarz rodzinny czyli o angielskich GP. Jak się zarejestrować i jak to działa

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: